Rezonans magnetyczny
Rejestracja Diagnostyki Obrazowej znajduje się w budynku A, na parterze w rejestracji główne.
W związku z zakupem nowego 3 Teslowego Rezonansu Magnetycznego została wyremontowana część poświęcona badaniom diagnostycznym. Rozwijamy się dla Państwa, tworząc nowe komfortowe pracownie, inwestując w nowy sprzęt co pozwala na podniesienie jakość badań.
Rezonans magnetyczny w Salve Medica
Jest jedną z najnowocześniejszych technik obrazowania narządów i zmian w ich obrębie (również naczyń krwionośnych). Umożliwia uzyskanie obrazu warstw poszczególnych części ciała w dowolnie wybranej płaszczyźnie. Dzięki badaniu można zlokalizować ognisko chorobowe nawet kilkumilimetrowej średnicy i uzyskać informacje na temat wielkości, kształtu i umiejscowienia zmian.
Jest szczególnie przydatne w diagnostyce chorób mózgu i kręgosłupa (pozwala na bezpośrednie uwidocznienie dyskopatii i rdzenia kręgowego) oraz wszystkich struktur tworzących stawy. Metoda ta stosowana jest również jako uzupełniająca (po wykonaniu zdjęć RTG, USG, tomografii komputerowej), w niektórych schorzeniach narządów klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy mniejszej.
Wykonujemy badania rezonansem magnetycznym w zakresie:
- angiografii bez kontrastu/z kontrastem,
- głowy bez kontrastu/z kontrastem,
- jamy brzusznej bez kontrastu/z kontrastem,
- kończyny górnej lub dolnej (z podziałem na okolice anatomiczne) bez kontrastu /z kontrastem,
- kręgosłupa (C lub Th lub L-S) bez kontrast/z kontrastem,
- miednicy bez kontrastu/z kontrastem,
- narządu rodnego bez kontrastu/z kontrastem,
- oczodołu bez kontrastu/z kontrastem,
- piersi,
- piramidy kości skroniowych bez kontrastu/z kontrastem,
- pogranicza czaszkowo-szyjnego bez kontrast/z kontrastem,
- przysadki bez kontrastu/z kontrastem,
- szyi lub nosogardzieli bez kontrast/z kontrastem,
- twarzoczaszki bez kontrastu/z kontrastem,
- zatok obocznych nosa bez kontrastu/z kontrastem.
Przygotowanie do badania rezonansem magnetycznym
W przypadku badania z kontrastem, pacjent powinien zgłosił się na czczo, przynajmniej 5 godzin przed badaniem.
Na badanie pacjent powinien przyjść w wygodnym ubraniu, pozbawionym wszelkich metalowych elementów takich jak: guziki, klamry, agrafki, paski, spinki do włosów, itp. Do pracowni rezonansu magnetycznego nie wolno wnosić żadnych metalowych przedmiotów np.:
- zegarka,
- biżuterii,
- okularów,
- niestałej protezy zębowej,
- kluczy,
- karty płatniczej,
- telefonu komórkowego,
- aparatu słuchowego zewnętrznego,
- lub innych urządzeń elektronicznych.
Z uwagi na silne pole magnetyczne przedmioty te mogą ulec uszkodzeniu, spowodować uszkodzenie aparatu rezonansu lub spowodować obrażenia osoby badanej. O posiadaniu w ciele na stałe elementów platynowych, stalowych, itp. należy poinformować lekarza przed badaniem.
Jeżeli wcześniej były wykonywane podobne badania, należy przynieść ze sobą ich wyniki (płytę CD, klisze, opis).
Pacjenci, których masa ciała przekracza 120 kg proszeni są o telefoniczny kontakt w celu ustalenia możliwości wykonania badania:42 254 64 09.
Dlaczego warto wybrać Salve Medica
- zapewniamy fachową i troskliwą opiekę doświadczonych specjalistów,
- nasze pracownie wyposażone są w zaawansowany technologicznie sprzęt, produkowany przez międzynarodowe, renomowane firmy,
- dzięki wprowadzonym zasadom i procedurom zapewniamy pełne bezpieczeństwo badań z podaniem środka cieniującego (kontrastującego),
- zapewniamy krótkie terminy oczekiwania na badanie,
- jesteśmy największym w Polsce świadczeniodawcą w zakresie diagnostyki obrazowej chorób piersi (posiadamy flotę mammobusów i pracownie stacjonarne).
Najczęściej zadawane pytania
Bardzo ważne jest, aby pacjent zgłosił się na badanie na czczo (przynajmniej 5 godzin przed badaniem), jeżeli badanie ma być wykonane z kontrastem.
Wykonanie badania Rezonansem Magnetycznym (MR) wymaga bezwzględnego usunięcia wszystkich metalowych przedmiotów: np. kolczyki, agrafki, spinki do włosów, niestałe protezy zębowe, klamry, paski itp. O posiadaniu w ciele na stałe elementów platynowych, stalowych, itp. należy poinformować lekarza przed badaniem. Jeżeli wcześniej były wykonywane podobne badania, należy przynieść ze sobą ich wyniki (płytę CD, klisze, opis).
- badanie wykonywane jest zawsze w pozycji leżącej,
- pacjent nie musi się rozbierać do badania, układany jest na ruchomym stole (zwykle na plecach), na którym wjeżdża do środka aparatu,
- w czasie badania pacjent leży nieruchomo, jest instruowany o sposobie zachowania podczas samego badania,
- podczas badania wewnątrz aparatu panuje hałas, jest on niwelowany poprzez stopery lub słuchawki, które pacjent powinien włożyć przed badaniem,
- badanie trwa około 30 minut,
- w uzasadnionych medycznie przypadkach, w celu dokładniejszej oceny danego obszaru, pacjentowi podaje się dożylnie środek cieniujący — kontrast.
- pacjentki w ciąży powinny skonsultować z lekarzem prowadzącym wykonanie badania,
- przed wykonaniem badania personel medyczny przeprowadza wywiad z uwzględnieniem szczegółowych przeciwwskazań, po których może odstąpić od wykonania badania.
Posiadamy zamknięty aparat do rezonansu. Posiada on zdecydowanie lepszą jakością obrazowania niż aparat otwarty. Czas badania jest również krótszy.