Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe
Leczenie uzdrowiskowe to terapia uzupełniająca, która jest prowadzona w uzdrowisku – miejscowości dysponującej naturalnymi warunkami o właściwościach leczniczych. Mogą to być m.in. wody mineralne lub specyficzny klimat. Dodatkowo podczas pobytu Pacjenci korzystają z zabiegów z zakresu fizjoterapii. Ich rodzaj zależy od specyfiki uzdrowiska.
Leczenie uzdrowiskowe trwa:
- 21 dni w szpitalu uzdrowiskowym (27 dni w przypadku dzieci i 28 dni w przypadku pobytu rehabilitacyjnego),
- 21 dni w sanatorium uzdrowiskowym (28 dni w przypadku pobytu rehabilitacyjnego),
- 6–18 dni w przypadku ambulatoryjnego leczenia uzdrowiskowego.
Zabiegi w ramach leczenia uzdrowiskowego są bezpłatne i finansowane przez NFZ. Natomiast Pacjent ponosi koszty dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia.
Kto może skorzystać z leczenia uzdrowiskowego?
Leczenie uzdrowiskowe przeznaczone jest dla osób, które wymagają zabiegów terapeutycznych, aby poprawić stan zdrowia i odzyskać sprawność po chorobie lub wypadku. Do uzdrowiska przyjmowani są Pacjenci samodzielni, u których lekarz nie stwierdził przeciwwskazań do korzystania z zabiegów leczniczych.
Leczenie uzdrowiskowe wskazane jest m.in. przy:
- chorobach układu oddechowego,
- chorobach kardiologicznych,
- chorobach reumatologicznych,
- chorobach układu nerwowego,
- osteoporozie,
- schorzeniach ortopedycznych i urazach.
Z leczenia uzdrowiskowego mogą korzystać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

Krok 1: Wystawienie skierowania przez lekarza
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawiają lekarze Salve Medica przyjmujący Pacjentów w ramach NFZ. Osoby, które chcą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego, powinny udać się na wizytę kwalifikacyjną do lekarza POZ dla dorosłych i dzieci lub innego specjalisty.
Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz ocenia aktualny stan zdrowia oraz wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego. Następnie lekarz wystawia Pacjentowi skierowanie.
Krok 2: Zarejestrowanie skierowania w oddziale NFZ
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe od lekarza należy przesłać do wojewódzkiego oddziału NFZ właściwego do aktualnego miejsca zamieszkania. Termin wynosi 30 dni od daty wystawienia dokumentu.
Krok 3: Wyznaczenie terminu leczenia uzdrowiskowego
Zarejestrowane skierowanie jest sprawdzane przez wyznaczonego przez NFZ lekarza. Specjalista ocenia wskazania oraz zaleca rodzaj i miejsce leczenia uzdrowiskowego. Następnie ustalany jest termin. Potwierdzone skierowanie jest dostarczane Pacjentowi maksymalnie na 14 dni przed wyznaczoną datą leczenia uzdrowiskowego.