Testy skórne

skier_male.png
Skierowanie

Opis usługi
skier_male.png
Skierowanie

Testy skórne to najprostsza metoda na znalezienie przyczyny alergii. Służą potwierdzeniu wstępnej diagnozy lekarza i pozwalają ocenić stopień nasilenia uczulenia. Wyniki pozwalają dobrać dawkę leku i ustalić optymalny czas kuracji. Badanie najlepiej przeprowadzać u dzieci powyżej 3 roku życia, u młodszych trudniej jest uzyskać  miarodajne wyniki. Testy skórne najlepiej powtórzyć po 2-4 latach, zwłaszcza wtedy, gdy istnieje podejrzenie, że pacjenta mogą uczulać nowe alergeny.

Jaki przebieg mają testy skórne

Badanie to najlepiej wykrywa alergeny wziewne, nieco słabiej pokarmowe i kontaktowe. Na przedramię lub plecy pacjenta nanoszone są po kolei kropelki różnych zawiesin zawierających substancje uczulające - alergeny:

  • Pyłków drzew: brzoza, buk, dąb szypułkowy, jesion, leszczyna, lipa, olcha czarna, platan, topola biała, wiąz, wierzba.
  • Pyłków roślin zielnych: bylica pospolita, babka lancetowata, kostrzewa łąkowa, wiechlina łąkowa, rajgras angielski, życica trwała, kupkówka pospolita, kłosówka wełnista, nawłoć pospolita, pokrzywa zwyczajna, owies, pszenica, żyto.
  • Zarodników grzybów pleśniowych.
  • Śliny, sierści i naskórka zwierząt domowych: pies, kot, chomik, świnka morska, królik.
  • Roztoczy kurzu domowego.

Jednorazowo kontroluje się 10 alergenów. Dodatkowo na skórę nakłada się dwie tzw. kontrole:

  • dodatnią - roztwór histaminy, który powinien on wywołać rumień i niewielki świąd (co jest reakcją prawidłową),
  • ujemną - roztwór soli fizjologicznej.

U osób uczulonych na dany alergen, po ok. 15 minutach pojawia się reakcja: zaczerwienienie, bąbel i świąd. Reakcja jest proporcjonalna do stopnia uczulenia – im większa, tym większa alergia. Po godzinie reakcja uczuleniowa ustępuje samoistnie.

Przygotuj się

Przed wizytą

Testy skórne powinny być wykonywane, gdy nie ma objawów alergii. Po konsultacji z lekarzem należy odstawić leki:

  • Na 7-14 dni przed badaniem odstaw leki antyhistaminowe, takie jak hydroksyzyna oraz leki drugiej generacji, zawierające cetyryzynę, lewocetyryzynę, loratydynę, desloratydynę, feksofenadynę, bilakstynę.
  • Na 5 dni przed badaniem odstaw ketotifen.,
  • Na 1-3 dni przed badaniem odstaw leki zawierające difenhydraminę oraz prometazynę (Diphergan).

 

W dniu wizyty

W dniu badania nie stosuj maści zawierających glikokortykosteroidy oraz inhibitory kalcyneuryny.

Nie stosuj balsamów do ciała i emolientów.

W celu rejestracji zabierz dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Cennik

Najczęściej zadawane pytania

Badanie trwa 30 -40 minut. 

Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Poradnik

Atopowe zapalenie skóry i jak sobie z nim radzić

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba zapalna. Jej głównym objawem jest silny świąd, któremu towarzyszą zapalne zmiany skórne w postaci wyprysków. Choroba ta na ogół pojawia się już we wczesnym dzieciństwie i boryka się z nią ok. 25% dzieci i 2-3% dorosłych. Z kolei u ponad połowy chorych objawy pojawiają się już w pierwszym roku życia. W związku z tym, że atopowe zapalenie skóry w większym stopniu dotyczy właśnie dzieci, warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić, by szybko zniwelować uporczywe dolegliwości.

Na czym polegają i jakie są rodzaje testów alergologicznych?

Katar i kaszel mimo braku przeziębienia czy uciążliwe kichanie i łzawienie oczu mogą być pierwszymi oznakami pojawienia się alergii. Równie uciążliwe bywają swędzące zmiany skórne, albo dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Bardzo często objawy pojawiają się wiosną i spowodowane są uczuleniem na różnego rodzaju pyłki. Te występujące przez cały rok na ogół związane są z uczuleniem na alergeny pokarmowe, roztocza kurzu domowego czy zwierzęcą sierść.

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak