USG jamy brzusznej

Opis usługi

USG jamy brzusznej pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej i wykryć nawet drobne nieprawidłowości i zmiany w ich budowie. Lekarz podczas badania ocenia:

  • wątrobę z pęcherzykiem żółciowym, drogami żółciowymi i naczyniami wątroby,
  • trzustkę,
  • śledzionę,
  • nadnercza,
  • nerki,
  • pęcherz moczowy,
  • duże naczynia jamy brzusznej (często zaleca się również badanie USG Doppler naczyń wrotnych lub nerek),
  • macicę i jajniki u kobiet oraz prostatę u mężczyzn (do celów szczegółowej analizy zalecane są badania USG transwaginalne i prostaty TRUS).

Wskazaniem do badania USG jamy brzusznej są:

  • silny ból jamy brzusznej,
  • „ostry brzuch” – napięty, twardy, bolesny i wzdęty brzuch (jest objawem miedzy innymi zapalenia trzustki, perforacji układu pokarmowego, zapalenia wyrostka robaczkowego),
  • urazy w obrębie jamy brzusznej,
  • podejrzenie żółtaczki lub gorączki niewiadomego pochodzenia,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie,
  • przedłużające się wymioty i/albo biegunka,
  • utrata wagi ciała,
  • problem z oddawaniem moczu i/lub stolca,
  • wyczuwalny guz jamy brzusznej.

Jak przebiega badanie USG jamy brzusznej

Przed wykonaniem USG jamy brzusznej lekarz powinien poprzedzić wywiad na temat objawów i przebytych operacji. Samo badanie wykonuje się u pacjenta w pozycji leżącej na plecach z rękoma ułożonymi na klatce piersiowej, czasem na boku, gdy badanie dotyczy narządów znajdujących się z tyłu. Wynik dostępny jest od razu po zakończeniu badania.

Przygotuj się

Dzień przed badaniem

Weź leki na zmniejszenie ilości gazów jelitowych.

Stosuje dietę lekkostrawną bez produktów wzdymających (np. kapusty, grochu, fasoli, cebuli, czosnku, brokułów, kalafiorów, napojów gazowanych).

W dniu badania

Na badanie przyjdź na czczo.

Jeśli badanie jest po południu ostatni posiłek zjedz 6-8 godzin przed badaniem

Nie pal papierosów, nie żuj gumy, nie jedz cukierków.

Leżeli zależy Ci na prawidłowym zbadaniu pęcherza moczowego przez 2 godziny przed badaniem powstrzymaj się od oddawania moczu.

Zabierz ze sobą wyniki poprzednich badań USG jamy brzusznych, jeśli takie posiadasz.

W celu rejestracji zabierz dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Cennik

Najczęściej zadawane pytania

Wizyta trwa 20 -30 minut.

Nie ma przeciwwskazań do badania USG jamy brzusznej, można je wykonywać nawet u małych dzieci. Istnieje możliwość powtarzania badań, np. podczas monitorowania postępów leczenia.

Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Poradnik

Biegunka - przyczyny i sposoby leczenia

Rozpoznania biegunki zarówno u dzieci, jak i dorosłych można dokonać przez ocenę konsystencji stolca oraz jego objętości i częstotliwości wypróżniania. Na ogół symptomy ustępują samoistnie, jednak nie należy lekceważyć pojawienia się biegunki. Jest ona objawem nieżytu żołądkowo-jelitowego, czyi zakażenia układu pokarmowego. Warto więc wiedzieć, jakie mogą być przyczyny biegunki i poznać sposoby jej leczenia, by szybko pozbyć się uciążliwych objawów.

Czym jest nietolerancja pokarmowa i jak ją leczyć?

Na sklepowych półkach coraz częściej można znaleźć chleb bez glutenu czy mleko bez laktozy. Temat nietolerancji pokarmowych staje się bardziej powszechny, dlatego producenci żywności proponują zamienniki tradycyjnych produktów pozbawione składników wywołujących nietolerancje pokarmowe.

Przyczyny i sposoby radzenia sobie ze wzdęciami

Wiele osób odczuwa dolegliwości z powodu nadmiaru gazów jelitowych, które dają takie objawy jak: odbijanie, bolesne wzdęcia brzucha, lub głośne odchodzenie gazów połączone z nieprzyjemnym zapachem. Objawy te bywają wstydliwe do tego stopnia, że często pacjent ma problem, żeby powiedzieć o nich lekarzowi.

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak