Badania genetyczne - nowotwory kobiece

Opis usługi

Mutacje genetyczne w pojedynczych genach mogą powodować w organizmie różnorodne problemy związane z procesami biochemicznymi. W przypadku zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór piersi i jajnika uszkodzeniu ulegają geny odpowiadające za kontrolę namnażania komórek nabłonka.

 


Bezpłatne badania genetyczne w programie Ministerstwa Zdrowia

Panie, u których w rodzinie wystąpił rak piersi lub jajnika zapraszamy na bezpłatny program genetyczny - szczegóły programu. Wystarczy wypełnić załączoną ankietę i złożyć ją w naszym Punkcie Obsługi Pacjenta lub przesłać drogą elektroniczną na adres rejestracja@salvemedica.pl - oddzwonimy.

 


 

Ryzyko wystąpienia nowotworów kobiecych wiąże się z wystąpieniem mutacji genetycznych

Nowotwory związane wadliwymi wersjami genów stanowią ok. 10-15% wszystkich zachorowań na raka piersi. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 100 tys. nosicielek mutacji BRCA1, a ryzyko zachorowania wynosi ok. 70% w przypadku raka piersi i 40% w przypadku raka jajnika.

Ryzyko związane z wariantem patogennym innych genów jest mniejsze:

  • dla genu BRCA2 wynosi ok. 56% dla raka piersi i 27% dla raka jajnika,
  • dla genu CHEK2 u pacjentek obciążonych pozytywnym wywiadem rodzinnym w kierunku raka piersi wynosi ponad 25%, nosicielki tego genu są również częściej narażone na zachorowanie na raka trzustki i jelita grubego,
  • nosicielki PALB2 mają ponad czterokrotnie wyższe ryzyko rozwoju niezwykle złośliwego raka piersi i zwiększone ryzyko zachorowania na raka trzustki.

Materiałem do badania jest krew i znajdujące się w niej komórki, które posiadają taki sam materiał genetyczny jak wszystkie inne komórki ciała.

Kiedy wykonać badania genetyczne

Badanie powinny wykonać szczególnie te kobiety, u których w rodzinie, w linii żeńskiej występowały  zachorowania na nowotwory piersi i jajnika.

Decyzja o wykonaniu badań z pakietu to pierwszy krok na drodze profilaktyki nowotworów kobiecych. Wynik pozwoli na ocenę ryzyka i jeśli będzie pozytywny, na zmianę stylu życia i zaplanowanie badań okresowych w celu wczesnego wykrycia niebezpieczeństwa.

Przygotuj się

W dniu badania

W celu rejestracji zabierz ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.

Cennik

Umów wizytę telefonicznie
42 254 64 84
Umów się internetowo
rejestracja on-line
Umów wizytę telefonicznie
42 254 64 84
Umów się internetowo
rejestracja on-line

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak