Badania laboratoryjne - diagnostyka chorób wątroby

Opis usługi

Wątroba jest bardzo istotnym narządem odgrywającym szereg ról w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu ludzkiego. Zajmuje się gospodarowaniem białkami węglowodanami i tłuszczami, a także gromadzeniem zapasów żelaza i witamin A, D, B12. Pełni funkcje detoksykacyjne, wydzielnicze, immunologiczne, a także reguluje procesy krzepnięcia krwi.

Najczęstszym objawem chorób wątroby jest ból zlokalizowany z prawej strony pod żebrami, mogą wystąpić również objawy skórne - świąd czy zażółcenie skóry. Niepokojące może być również ciemne zabarwienie moczu.

Badania wątroby powinny być wykonywane profilaktycznie - dlatego część z nich znalazła się w puli badań podstawowych, które każdy dorosły powinien wykonać raz do roku. Zwiększają one szanse na wczesne wykrycie ewentualnych schorzeń wątroby, a co za tym idzie - na szybkie ich wyleczenie.

Badania krwi, które pozwalają określić kondycję wątroby, to:

  • próby wątrobowe - badanie monitorujące pracę wątroby, oznaczeniu poddaje się tu: białko całkowite, bilirubinę całkowita, AST (aminotransferaza asparginianowa), ALT (aminotransferaza alaninowa), ALP (fosfataza zasadowa) i GGTP (gamma-glutamylotranspeptydaza). Wzrost aktywności ALT i AST świadczy o uszkodzeniu komórek wątroby w wyniku ostrych i przewlekłych chorób wątroby. Z kolei wzrost aktywności GGTP i ALP informuje o możliwości niedrożności dróg żółciowych;
  • antygeny wirusów hepatotropowych: HBV (wirus zapalenia wątroby typu B) i HCV (wirus zapalenia wątroby typu C);
  • przeciwciała przeciw wirusom wątroby - obecność we krwi Pacjenta przeciwciała anty-HCV potwierdza przebytą w przeszłości lub przebiegającą bezobjawowo infekcję wirusem, a obecność anty-HBV świadczy o nabyciu odporności na wirus w przypadku przebytego cyklu szczepień;
  • albumina - poziom głównego białka osocza produkowanego przez wątrobę, jest przesiewowym badaniem stanu zapalnego tego organu;
  • GGTP - badanie rozpoznaje uszkodzenie miąższu wątroby, dróg żółciowych;
  • fosfotaza zasadowa - rozpoznaje choroby wątroby z zastojem żółci;
  • amoniak - zaburzenia detoksykującej funkcji wątroby mogą prowadzić do wzrostu poziomu amoniaku we krwi.

Przygotuj się

W dniu badania

W celu rejestracji zabierz dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Cennik

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma potrzeby szczególnego przygotowania do badań z krwi. Przed badaniem nie musisz być na czczo. Wyjątek stanowi badanie poziomu glukozy we krwi.

Przed pobraniem moczu Pacjent powinien się podmyć, aby usunąć bakterie występujące naturalnie na skórze miejsc intymnych. Pierwszą, niewielką ilość moczu należy oddać do toalety, a następnie 5-10 ml do pojemnika.

Kał należy oddać do czystego, uprzednio wyparzonego wrzątkiem i wysuszonego naczynia (np. basenu czy nocnika) lub do naczynia jednorazowego użycia (np. talerza, tacki).

Za pomocą łyżeczki z jałowego pojemnika transportowego należy pobrać próbkę z różnych części świeżego kału do naczynka kałowego w ilości ½ objętości i szczelnie zamknąć.

Nie musisz się umawiać na wizytę, wystarczy, że zgłosisz się do Rejestracji, gdzie dopełnisz formalności. Zostaniesz skierowany do gabinetu w którym pielęgniarka pobierze krew do badania. Gabinet pielęgniarski jest otwarty w godzinach 7:30-19:30, w soboty 7:30 – 14:00.

Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Opinie o Salve Medica

Wcześniej słysząc onkolog drżałam że strachu, dziś - wiem że to człowiek który chce mi pomóc. Dzięki profesorowi Zadrożnemu poczułam się nie tylko jako pacjentka, ale przede wszystkim otoczona opieką młoda kobieta. Z całego serca polecam klinikę.

Gabrysia Majczak

Badanie urodynamiczne przeprowadzone w cudownej atmosferze. Mimo obaw i początkowemu stresowi czułam się zaopiekowana. Pan dr Szlaga, miły, empatyczny, wszystko dokładnie wyjaśnił, odpowiedział na każde pytanie. Pani Beata-asystująca w czasie badania, od samego wejścia do gabinetu starała się zminimalizować stres i otoczyć opieką. Polecam ten team

Żaneta Klimowicz

Korzystałem z usług kliniki przy okazji tomografu komputerowego oraz wizyty z synem u okulisty. Zawsze byłem zadowolony z jakości usług. Wizyty umawianie są na konkretne godziny, więc nie trzeba zazwyczaj czekać długo w kolejce, jest czysto i schludnie. Wnętrza są przyjemne dla oka, nowoczesne i funkcjonalne. Jedyny drobny minus, że przy rejestracji zawsze są kolejki, na szczęście bardzo szybko obsługiwane.

Wordlord

Daje 5 a nawet i więcej ⭐Pani doktor Jamroz-Brzeska (Alergolog) uratowała mnie lekami po wstrząsie anafilaktycznym. Jestem bardzo wdzięczna za to , że mogłam tego samego dnia na cito się dostać do lekarza. Do tego Pani doktor wspaniała osoba, mega empatyczna, wyrozumiała. Bardzo wnikliwie przeprowadziła wywiad lekarski, dzięki czemu mogła dobrze dobrać leki. Jestem Mega wdzięczna. Życzę powodzenia i dalszych sukcesów. Życzę Wszystkiego dobrego w nowym roku. Pozdrawiam Sylwia - pacjentka z Kutna

Sylwia z Kutna

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko