Biopsja jąder
Opis usługi
Kiedy wykonuje się biopsję jąder?
Biopsję jąder wykonuje się w celu diagnostyki zaburzeń związanych z produkcją plemników. U mężczyzn ze stwierdzonym brakiem plemników w nasieniu, badanie to może wyjaśnić przyczyny niepłodności. Podczas tego zabiegu pozyskuje się plemniki, które mogą być wykorzystane do zapłodnienia pozaustrojowego.
Jak przebiega biopsja jąder?
Kwalifikacja do zabiegu odbywa się podczas konsultacji u lekarza wykonującego zabieg. Na wizytę należy przynieść dokumentację dotyczącą diagnostyki i leczenia niepłodności lub ewentualnych innych przewlekłych dolegliwości. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. 40 min. Mężczyzna może powrócić do domu tego samego dnia.
Biopsja jąder może być wykorzystywana w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro. Lekarz wyłania jądro z worka mosznowego i szuka miejsc, które wyglądają prawidłowo (wyraźnie widać, że trwa w nich produkcja plemników). Miejsca te są lepiej unaczynione i mają dobrze widoczne kanaliki nasienne. Dopiero z tak dokładnie wybranego miejsca pobiera się fragmenty tkanki i w nich szuka plemników. Jeśli w pobranych wycinkach znajdują się plemniki, są one mrożone i mogą być wykorzystane do procedury in vitro /ICSI.
Przygotuj się
Więcej o usłudze
Istnieje niewiele przeciwwskazań do przeprowadzenie biopsji jako metody diagnostycznej, należą do nich:
- stan zapalny w obrębie jądra, najądrza lub worka mosznowego,
- niewyrównane zaburzenia krzepnięcia krwi,
- skazę krwotoczną,
- obecność ropnych zmian na skórze w miejscu planowanego nakłucia.
Po zabiegu przez 2-3 dni musisz prowadzić oszczędzający tryb życia.
Pacjencie pamiętaj, że każdy zabieg wiąże się z ryzykiem powikłań i skutków ubocznych. Na wizycie kwalifikacyjnej lekarz poinformuje Cię o możliwych powikłaniach dotyczących zabiegu.
Cennik
Nasz zespół
Najczęściej zadawane pytania
Zabieg trwa 30 -40 minut.