Biopsja piersi


Opis usługi
Skierowanie
Zabieg


Biopsja piersi to badanie umożliwiające precyzyjną diagnostykę zmian w piersi wykrytych podczas samobadania lub mammografii. Polega na pobraniu tkanki do badań histopatologicznych, podczas których określone zostaje, czy zmiany w piersiach są łagodne, czy złośliwe.
Biopsja piersi cienkoigłowa
Biopsja cienkoigłowa (BAC) polega na pobraniu fragmentu zmienionej tkanki za pomocą cienkiej igły (0,6-0,7 mm. Wskazaniem do wykonania tego badania jest:
- wykrycie zmiany niezłośliwej w badaniach obrazowych,
- wznowa miejscowa raka piersi,
- diagnostyka guzów o zaawansowaniu miejscowym i regionalnym,
- pozyskanie materiału do oznaczenia stanu receptorów (ER, PgR) w raku piersi,
- uwolnienie płynu z torbieli (leczniczo).
Lekarz przy pomocy USG znajduje zmianę w piersi, a następnie wprowadza w nią cienką igłę. Pobrany materiał rozprowadza na szkiełku laboratoryjnym i wysyła do badania mikroskopowego.
Biopsja piersi gruboigłowa
Biopsja gruboigłowa (BG) polega na pobraniu z piersi w znieczuleniu miejscowym cienkich wycinków tkankowych o długości 1,5-2 cm. Badanie to wymaga kilku wkłuć i pozwala na pobranie większych ilości tkanki, a co za tym idzie – jest bardziej szczegółowe i daje lepsze możliwości ich ceny.
Biopsja mammotomiczna
Biopsja mammotomiczna pozwala za pomocą jednego nakłucia pobrać kilka fragmentów tkanki do badania histopatologicznego. Biopsję mammotomiczną wykonuje się najczęściej w przypadku wykrycia podczas w mammografii lub USG bardzo małych zmian, nieprzekraczających 2 cm i niewyczuwalnych podczas badania palpacyjnego.
Jak przebiega badanie
Przed badaniem pacjent musi świadomie wyrazić zgodę na zabieg. Lekarz przeprowadzi krótki wywiad i przystąpi do badania. Pacjentka znajduje się w pozycji leżącej. Biopsja cienkoigłowa nie wymaga znieczulenia, gruboigłową i mammotomiczną wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Często badaniu towarzyszy badanie USG dzięki któremu możliwe jest namierzenie guza lub torbieli.
Jeżeli wynik będzie negatywny – w próbce nie zostaną odnalezione komórki nowotworowe – zalecane są wizyty i badania kontrolne zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
W celu dalszej diagnostyki możesz wykonać również badanie genetyczne w kierunku wykrycia mutacji genów BRCA1 oraz BRCA2. W dużym stopniu są one związane z ryzykiem wystąpienia nowotworu złośliwego piersi i/lub jajnika. Jeżeli wynik badania genetycznego wskazuje na obecność mutacji, należy rozpocząć intensywną profilaktykę.
W przypadku wyniku pozytywnego niezbędna jest konsultacja z lekarzem onkologiem i podjęcie leczenia.
Przygotuj się
Więcej o usłudze
Przeciwwskazania do wykonania biopsji piersi
Istnieje niewiele przeciwwskazań do przeprowadzenie biopsji jako metody diagnostycznej, należą do nich:
- niewyrównane zaburzenia krzepnięcia krwi,
- skaza krwotoczna,
- obecność ropnych zmian na skórze w miejscu planowanego nakłucia.
Cennik
Nasz zespół
Najczęściej zadawane pytania
Badanie trwa 20 -30 minut.