Bronchoskopia
Opis usługi
Bronchoskopia to badanie endoskopowe tchawicy i dużych oskrzeli zlecane przez pulmonologa. Stanowi uzupełnienie RTG płuc i pozwala wyjaśnić przyczynę krwioplucia, przewlekłego kaszlu i innych objawów chorób dolnych dróg oddechowych. W Salve Medica wykonujemy bronchoskopię prywatnie to oraz w ramach umowy z NFZ.
Cena bronchoskopii z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego to 2500 zł, a bez pobrania wycinka to 1500 zł.
Na czym polega bronchoskopia?
Do bronchoskopii stosuje się specjalistyczne narzędzia endoskopowe zakończone kamerą. Najczęściej to giętki bronchofiberoskop, rzadziej sztywny bronchoskop. Każde z nich służy do wziernikowania dolnych dróg oddechowych.
Podczas badania wziernik wprowadza się do światła oskrzeli przez jamę ustną lub nosową. Przebieg bronchoskopii może wydawać się nieprzyjemny i budzić obawy, jednak badanie przebiega w znieczuleniu miejscowym gardła, co znacznie podnosi komfort pacjentów. Bronchoskopia jest niezwykle cennym narzędziem diagnostycznym, na które, w razie potrzeby, warto się zdecydować.
W jakim celu wykonuje się bronchoskopię?
Bronchoskopia służy do oceny dolnych dróg oddechowych. Z pomocą bronchoskopii wykonuje się ponadto biopsję ściany oskrzeli i przezoskrzelową biopsję płuca, a pobrany materiał wysyła się do oceny histopatologicznej.
Wyróżnia się bronchoskopię diagnostyczną i terapeutyczną. Tę ostatnią stosuje się w celu udrożnieniu dróg oddechowych, np. u pacjentów z niedodmą pooperacyjną, rozedmą, astmą oraz w przypadku zachłyśnięcia ciałem obcym.
Wskazania do bronchoskopii diagnostycznej
Bronchoskopię zleca się pacjentom, u których istnieje podejrzenie nowotworu płuc lub u których występuje:
- krwioplucie,
- nawracające zapalenie górnych dróg oddechowych,
- nawracające zapalenie płuc o stałej lokalizacji,
- duszność o niejasnej przyczynie,
- odkrztuszanie dużej ilości wydzieliny,
- przewlekły lub napadowy kaszel o niejasnej przyczynie,
- podejrzenie zachłyśnięcia lub aspiracji ciała obcego.
Badanie bronchoskopowe wykonuje się również, jeśli wcześniejsze badanie radiologiczne (RTG płuc) wykaże:
- niedodmę lub miejscowe rozdęcie,
- cień okrągły lub zmiany guzowate płuca,
- zmiany rozsiane w płucach,
- powiększenie węzłów chłonnych wnęk i śródpiersia,
- zniekształcenie zarysu i przebiegu tchawicy i oskrzeli,
- utrzymujący się płyn w jamie opłucnej.
Wskazania do bronchoskopii terapeutycznej
Bronchoskopię wykonuje się w celu:
- odsysania ropnej wydzieliny z oskrzeli,
- usunięcia ciała obcego,
- leczenia oparzenia dróg oddechowych,
- tamowania krwawień.
Pacjencie pamiętaj, że każdy zabieg wiąże się z ryzykiem powikłań i skutków ubocznych. Na wizycie kwalifikacyjnej lekarz poinformuje Cię o możliwych powikłaniach dotyczących zabiegu.
Przygotuj się
Więcej o usłudze
Jakie są przeciwwskazania do bronchoskopii?
Bronchoskopii diagnostycznej nie wykonuje się w przypadku ciężkiej niewydolności oddechowej. Przeciwwskazaniem do bronchoskopii diagnostycznej i terapeutycznej jest ciężka niewydolność serca, zawał serca przebyty w ciągu ostatnich 2 tygodni, ciężkie zaburzenie rytmu serca.
Czy badanie bronchoskopowe boli?
Bronchoskopię przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym gardła, dlatego jest bezbolesna, choć może być nieprzyjemna. Badanie nie trwa długo, co znacznie podwyższa komfort zabiegowy.
Jakie są możliwe powikłania po bronchoskopii?
Po bronchoskopii pacjenci najczęściej skarżą się na chrypkę, pobolewanie gardła, krwawienie z górnych dróg oddechowych. Do powikłań zalicza się m.in. przejściowy wzrost temperatury ciała, skurcz oskrzeli, hipoksemię, odmę opłucnową, uczulenie na substancje znieczulające.
Ciężkie powikłania po bronchoskopii to rzadkość. To badaniem dość bezpieczne. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, należy stosować się do wszystkich zaleceń i wyczerpująco informować lekarza o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach i przebytych reakcjach alergicznych na znieczulenie - jeśli takie wystąpiły.
W Salve Medica dokładamy wszelkich starań, aby procedury zabiegowe przebiegały sprawnie i bez powikłań. Korzystamy z nowoczesnych urządzeń medycznych, a naszą kadrę tworzą najlepsi specjaliści, w tym lek. spec. Tomasz Mydłowski internista i pulmonolog, posiadający certyfikat do wykonywania bronchoskopii diagnostycznej i leczniczej. Nasi pacjenci są w dobrych rękach.