Bronchoskopia

Opis usługi

Bronchoskopia to badanie endoskopowe tchawicy i dużych oskrzeli zlecane przez pulmonologa. Stanowi uzupełnienie RTG płuc i pozwala wyjaśnić przyczynę krwioplucia, przewlekłego kaszlu i innych objawów chorób dolnych dróg oddechowych. W Salve Medica wykonujemy bronchoskopię prywatnie to oraz w ramach umowy z NFZ. 

Cena bronchoskopii to 3000 zł bez znieczulenia, ze znieczuleniem 3500 zł.

Na czym polega bronchoskopia?

Do bronchoskopii stosuje się specjalistyczne narzędzia endoskopowe zakończone kamerą. Najczęściej to giętki bronchofiberoskop, rzadziej sztywny bronchoskop. Każde z nich służy do wziernikowania dolnych dróg oddechowych.

Podczas badania wziernik wprowadza się do światła oskrzeli przez jamę ustną lub nosową. Przebieg bronchoskopii może wydawać się nieprzyjemny i budzić obawy, jednak badanie przebiega w znieczuleniu miejscowym gardła, co znacznie podnosi komfort pacjentów. Bronchoskopia jest niezwykle cennym narzędziem diagnostycznym, na które, w razie potrzeby, warto się zdecydować.

W jakim celu wykonuje się bronchoskopię?

Bronchoskopia służy do oceny dolnych dróg oddechowych. Z pomocą bronchoskopii wykonuje się ponadto biopsję ściany oskrzeli i przezoskrzelową biopsję płuca, a pobrany materiał wysyła się do oceny histopatologicznej.

Wyróżnia się bronchoskopię diagnostyczną i terapeutyczną. Tę ostatnią stosuje się w celu udrożnieniu dróg oddechowych, np. u pacjentów z niedodmą pooperacyjną, rozedmą, astmą oraz w przypadku zachłyśnięcia ciałem obcym.

Wskazania do bronchoskopii diagnostycznej

Bronchoskopię zleca się pacjentom, u których istnieje podejrzenie nowotworu płuc lub u których występuje:

  • krwioplucie,
  • nawracające zapalenie górnych dróg oddechowych,
  • nawracające zapalenie płuc o stałej lokalizacji,
  • duszność o niejasnej przyczynie,
  • odkrztuszanie dużej ilości wydzieliny,
  • przewlekły lub napadowy kaszel o niejasnej przyczynie,
  • podejrzenie zachłyśnięcia lub aspiracji ciała obcego.

Badanie bronchoskopowe wykonuje się również, jeśli wcześniejsze badanie radiologiczne (RTG płuc) wykaże:

  • niedodmę lub miejscowe rozdęcie,
  • cień okrągły lub zmiany guzowate płuca,
  • zmiany rozsiane w płucach,
  • powiększenie węzłów chłonnych wnęk i śródpiersia,
  • zniekształcenie zarysu i przebiegu tchawicy i oskrzeli,
  • utrzymujący się płyn w jamie opłucnej.

Wskazania do bronchoskopii terapeutycznej

Bronchoskopię wykonuje się w celu:

  • odsysania ropnej wydzieliny z oskrzeli,
  • usunięcia ciała obcego,
  • leczenia oparzenia dróg oddechowych,
  • tamowania krwawień.

Pacjencie pamiętaj, że każdy zabieg wiąże się z ryzykiem powikłań i skutków ubocznych. Na wizycie kwalifikacyjnej lekarz poinformuje Cię o możliwych powikłaniach dotyczących zabiegu.

Przygotuj się

2 tygodnie przed badaniem

Umów się na wizytę kwalifikującą do badania.

Przed bronchoskopią wykonaj wszystkie badania zlecone przez pulmonologa. Jeśli lekarz przepisał Ci jakieś leki, przyjmuj je zgodnie z instrukcją.

w dniu badania

Na bronchoskopię przyjdź na czczo. Ostatni posiłek zjedz około 4 godziny przed badaniem. 2 godziny przed bronchoskopią nie pij wody.

W celu rejestracji zabierz dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Na badanie przynieś aktualną dokumentację medyczną, łącznie z RTG płuc i/lub TK klatki piersiowej, jeśli takie posiadasz.

Więcej o usłudze

Jakie są przeciwwskazania do bronchoskopii?

Bronchoskopii diagnostycznej nie wykonuje się w przypadku ciężkiej niewydolności oddechowej. Przeciwwskazaniem do bronchoskopii diagnostycznej i terapeutycznej jest ciężka niewydolność serca, zawał serca przebyty w ciągu ostatnich 2 tygodni, ciężkie zaburzenie rytmu serca.

Czy badanie bronchoskopowe boli?

Bronchoskopię przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym gardła, dlatego jest bezbolesna, choć może być nieprzyjemna. Badanie nie trwa długo, co znacznie podwyższa komfort zabiegowy.

Jakie są możliwe powikłania po bronchoskopii?

Po bronchoskopii pacjenci najczęściej skarżą się na chrypkę, pobolewanie gardła, krwawienie z górnych dróg oddechowych. Do powikłań zalicza się m.in. przejściowy wzrost temperatury ciała, skurcz oskrzeli, hipoksemię, odmę opłucnową, uczulenie na substancje znieczulające.

Ciężkie powikłania po bronchoskopii to rzadkość. To badaniem dość bezpieczne. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, należy stosować się do wszystkich zaleceń i wyczerpująco informować lekarza o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach i przebytych reakcjach alergicznych na znieczulenie - jeśli takie wystąpiły.

W Salve Medica dokładamy wszelkich starań, aby procedury zabiegowe przebiegały sprawnie i bez powikłań. Korzystamy z nowoczesnych urządzeń medycznych, a naszą kadrę tworzą najlepsi specjaliści, w tym lek. spec. Tomasz Mydłowski internista i pulmonolog, posiadający certyfikat do wykonywania bronchoskopii diagnostycznej i leczniczej. Nasi pacjenci są w dobrych rękach.

Cennik

Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Opinie o Salve Medica

Wcześniej słysząc onkolog drżałam że strachu, dziś - wiem że to człowiek który chce mi pomóc. Dzięki profesorowi Zadrożnemu poczułam się nie tylko jako pacjentka, ale przede wszystkim otoczona opieką młoda kobieta. Z całego serca polecam klinikę.

Gabrysia Majczak

Badanie urodynamiczne przeprowadzone w cudownej atmosferze. Mimo obaw i początkowemu stresowi czułam się zaopiekowana. Pan dr Szlaga, miły, empatyczny, wszystko dokładnie wyjaśnił, odpowiedział na każde pytanie. Pani Beata-asystująca w czasie badania, od samego wejścia do gabinetu starała się zminimalizować stres i otoczyć opieką. Polecam ten team

Żaneta Klimowicz

Korzystałem z usług kliniki przy okazji tomografu komputerowego oraz wizyty z synem u okulisty. Zawsze byłem zadowolony z jakości usług. Wizyty umawianie są na konkretne godziny, więc nie trzeba zazwyczaj czekać długo w kolejce, jest czysto i schludnie. Wnętrza są przyjemne dla oka, nowoczesne i funkcjonalne. Jedyny drobny minus, że przy rejestracji zawsze są kolejki, na szczęście bardzo szybko obsługiwane.

Wordlord

Daje 5 a nawet i więcej ⭐Pani doktor Jamroz-Brzeska (Alergolog) uratowała mnie lekami po wstrząsie anafilaktycznym. Jestem bardzo wdzięczna za to , że mogłam tego samego dnia na cito się dostać do lekarza. Do tego Pani doktor wspaniała osoba, mega empatyczna, wyrozumiała. Bardzo wnikliwie przeprowadziła wywiad lekarski, dzięki czemu mogła dobrze dobrać leki. Jestem Mega wdzięczna. Życzę powodzenia i dalszych sukcesów. Życzę Wszystkiego dobrego w nowym roku. Pozdrawiam Sylwia - pacjentka z Kutna

Sylwia z Kutna

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko