Chirurgiczne usunięcie guza piersi

dorosly_18.png
Dorosły
skier_male.png
Skierowanie
zabieg_maly.png
Zabieg

Opis usługi
dorosly_18.png
Dorosły
skier_male.png
Skierowanie
zabieg_maly.png
Zabieg

Rozpoznanie raka piersi wiąże się z podjęciem leczenia, które może przybrać formę:

 • zabiegu chirurgicznego,
 • chemioterapii,
 • radioterapii,
 • hormonoterapii,
 • udziału w programach lekowych.

Standardowym rodzajem operacji jest mastektomia (całkowite usunięcie piersi) wraz z usunięciem węzłów chłonnych dołu pachowego. W przypadkach mało zaawansowanych nowotworów można zastosować terapię oszczędzającą pierś. Wtedy dodatkowo po zabiegu stosowana jest radioterapia.

Przeciwwskazaniem do leczenia oszczędzającego jest:

 • rak wieloogniskowy;
 • rozległe mikrozwapnienia;
 • wcześniej stosowana radioterapia na obszar piersi (np. z powodu ziarnicy złośliwej);
 • przewidywany brak możliwości uzyskania „ujemnego” marginesu chirurgicznego;
 • kolagenozy (zwłaszcza toczeń układowy lub ogniskowy, twardzina skóry, zapalenie skórnomięśniowe);
 • zabrodawkowe umiejscowienie guza pierwotnego (przeciwwskazanie względne);
 • ciąża (przeciwwskazanie względne);
 • przewidywany zły efekt estetyczny leczenia oszczędzającego.

Zabiegi odtwórcze piersi w zależności od przypadku pacjentki są możliwe podczas zabiegu lub w terminie późniejszym po całkowitej lub częściowej amputacji piersi.

Integralną częścią chirurgicznego leczenia raka piersi jest ocena stanu regionalnych węzłów chłonnych. W specjalistycznych ośrodkach wykonuje się ocenę węzłów za pomocą znacznika izotopowego, który przechodzi naczyniami limfatycznymi do pierwszego na ich przebiegu węzła chłonnego. Dzięki temu badaniu możliwe jest umiejscowienie i wycięcie tylko tego węzła i jego zbadanie przez patologa. Jeśli nie ma tu przerzutów, nie trzeba usuwać wszystkich węzłów chłonnych pachy, co znacząco zmniejsza ryzyko powikłań.

Jak przebiega zabieg usunięcia raka piersi

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym, wziewnym lub dożylnym. Guz usunięty zostaje z marginesem zdrowej tkanki (wycinek wysyłany jest do badania histopatologicznego). Kolejno wyszukuje się (przy użyciu sondy gamma) węzły wartownicze i je również wysyła do badania histopatologicznego bądź, w przypadku stwierdzenia przerzutów do węzłów chłonnych pachowych, wykonuje się ich całkowite usunięcie po stronie operowanej piersi.

Stan węzłów chłonnych to jeden z najważniejszych czynników decydujących o rokowaniu w leczeniu raka piersi. Czasami w ranie pozostaje dren, który odprowadza wydzielinę z rany przez kilka dni po operacji (zwykle usuwa się go po paru dniach). Zabiegi oszczędzające wiążą się z koniecznością pozostawienia tytanowych klipsów w loży po guzie - służą późniejszemu, precyzyjnemu zaplanowaniu radioterapii uzupełniającej. Zabieg finalizuje proces mamoplastyki odtwórczej , przywracający możliwie najwierniejszy obraz operowanej piersi. Na pooperacyjny opatrunek niekiedy zakładany jest opatrunek uciskowy z bandaża elastycznego.

Przebieg operacji z jednoczasową rekonstrukcją implantami i ekspanderami jest znacząco dłuższy. Proces rehabilitacji po takich zabiegach trwa też nieco dłużej.

Pobyt w szpitalu po operacji trwa zazwyczaj 1 dobę

Po zabiegu Pacjentka otrzymuje komplet poradników jak dbać o piersi po operacji I jak radzić sobie z możliwymi skutkami ubocznymi.

Wynik badania histopatologicznego można odebrać w Punkcie Obsługi Pacjenta na Oddziale C, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-16, po 3-4 tygodniach od zabiegu operacyjnym. Z wynikiem należy zgłosić się na wizytę konsultacyjną u lekarza prowadzącego.

Po uzyskaniu wyniku badania histopatologicznego zapraszamy na wizytę do chirurga onkologa. Wtedy też podejmowana jest decyzja o dalszym pooperacyjnym leczeniu uzupełniającym. Kontynuacja leczenia, a także dalsza diagnostyka I stała kontrola lekarska odbywa się w szpitalu Salve Medica oraz w ośrodkach współpracujących.

Wizytę kwalifikującą do zabiegu można umówić:

 • telefonicznie 42 254 64 45 pn – pt: 7:00 - 20:30, sob: 7:00 - 15:00
 • osobiście w Punkcie Obsługi Pacjenta, ul. Szparagowa 10 w Łódź

Przygotuj się

Przed zabiegiem

WIZYTA KWALIFIKUJĄCA DO ZABIEGU

W trakcie wizyty kwalifikującej do zabiegu lekarz zadecyduje jakie badania należy wykonać i czy potrzebne są dodatkowe konsultacje u specjalistów. To dobry moment na omówienie zabiegu  i zadanie pytań. Lekarz wytłumaczy jak się przygotować.

BADANIA DIAGNOSTYCZNE

W większości przypadków lekarz zleci wykonanie przed zabiegiem następujących badań:

 • grupa krwi,
 • morfologia,
 • jonogram,
 • APTT,
 • antygen HBS,
 • przeciwciała HCV,
 • EKG.

Wszystkie badania można wykonać w naszym laboratorium. Gabinet pielęgniarski czynny jest w godzinach 7-19, w soboty 7-14. Nie ma potrzeby wcześniejszego umawiania badania, wystarczy jedynie zarejestrować się w Punkcie Obsługi Pacjenta. 

 KONSULTACJA Z ANESTEZJOLOGIEM

Jeśli lekarz prowadzący tak zdecyduje, tydzień przed planowanym zabiegiem może odbyć się konsultacja u lekarza anestezjologa. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad, badanie przedmiotowe i zadecyduje czy możliwe jest przeprowadzenie zabiegu. Lekarz wybierze rodzaj znieczulenia, omówi jego przebieg oraz odpowie na pojawiające się pytania. Jeśli pacjent przyjmuje na stałe leki skonsultuje konieczność ich odstawienia przed i w dniu zabiegu.

Aby umówić się na wizytę, proszę zgłosić się do sekretariatu oddziału C: 42 254 64 45.

Zapoznaj się z zasadami przyjęcia do szpitala na zabieg operacyjny, związanymi z zagrożeniem epidemicznym.

W dniu zabiegu

Pacjenci powinni stawić się na zabieg na czczo (co najmniej 6 godzin bez jedzenia, picia oraz żucia gumy). W przypadku przyjmowania na stałe leków, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego lub anestezjologa. Leki na nadciśnienie należy zażyć rano, w dniu zabiegu. Leki przyjmowane na stałe można w dniu zabiegu popić szklanką wody.

BADANIE WĘZŁA WARTOWNIKA

Jeśli lekarz prowadzący zdecyduje, że należy wykonać badanie węzłów wartowniczych, Pacjent powinien zgłosić się na czczo, o godzinie 8:00, do Zakładu Medycyny Nuklearnej szpitala WAM (ul. Żeromskiego 113, wejście po schodach od szczytu od ul. Mickiewicza), gdzie odbędzie się pierwszy etap odnajdowania węzłów wartowniczych.

Bezpośrednio po badaniu węzła wartownika należy zgłosić się do izby przyjęć szpitala Salve Medica na Oddział C (na parterze).

SZPITAL SALVE MEDICA

Zapraszamy na Oddział C (na parterze) z dokumentacją medyczną:

 • wynikami ostatniej biopsji (badanie histopatologiczne),
 • wynikami zleconych badań krwi,
 • wynikami badań USG, RTG I mammografii,
 • kartą DiLO (jeśli została założona),
 • dokumentacją medyczną związaną z istniejącą chorobą i chorobami współistniejącymi,
 • skierowaniem do szpitala,
 • dokumentem tożsamości.

Rzeczy osobiste potrzebne na oddziale:

 • pantofle lub klapki,
 • szlafrok,
 • przyjmowane stale leki,
 • pudełeczko – w celu zabezpieczenia protezy zębowej przed zabiegiem,
 • okulary korekcyjne.

Należy pamiętać żeby przed zabiegiem zdjąć biżuterię oraz zegarek. Najlepiej nie zabierać ich ze sobą na czas pobytu na oddziale.

Więcej o usłudze

Wsparcie psychologiczne dla Pacjentek

Współpracujemy z fundacją Amazonki Łódź Centrum, która wspiera Pacjentki w trakcie pobytu na oddziale i podczas dalszego leczenia. Kontakt telefoniczny: 735 975 678.

Prowadzimy warsztaty psychologiczne dla Pacjentów onkologicznych i ich rodzin - szczegóły znajdziesz tutaj. Ankieta udziału w programie dostępna jest poniżej w dokumentach do pobrania.

Najczęściej zadawane pytania

Standardowym rodzajem operacji jest mastektomia (całkowite usunięcie piersi) wraz z usunięciem węzłów chłonnych dołu pachowego. W przypadkach mało zaawansowanych nowotworów można zastosować terapię oszczędzającą pierś. Wtedy dodatkowo po zabiegu stosowana jest radioterapia.

Od decyzji lekarza zależy, czy podczas operacji zostanie wszczepiony implant. Jeżeli zaistniały przeciwwskazania do rekonstrukcji piersi podczas zabiegu, można ją wykonać w późniejszym terminie.

Pobyt w szpitalu po operacji trwa zazwyczaj 1 dobę. Na nieco dłuższy pobyt powinny się przygotować Pacjentki po przebytej operacji z jednoczasową rekonstrukcją implantami i ekspanderami.

W przypadku powikłań Pacjent proszony jest o kontakt z lekarzem prowadzącym albo sekretariatem Oddziału:

 • 42 254 64 04 (pon-pt 8:00-16:00)
 • 42 254 64 03 (pon-pt po godzinie 16:00 oraz w weekendy)
Umów wizytę telefonicznie
42 254 64 84
Umów się internetowo
rejestracja on-line

Poradnik

Program psychologiczny

Zapraszamy do udziału w projekcie „Zdrowy duch w województwie łódzkim” finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020.

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak