Inseminacja

Opis usługi

Inseminacja to najprostsza z technik wspomaganego rozrodu. W trakcie zabiegu wybrane i odpowiednio przygotowane plemniki, są podawane bezpośrednio do jamy macicy. Pozwala to na ominięcie bariery śluzu szyjkowego, w którym znajdujące się czynniki, mogą powodować uszkadzanie męskich komórek rozrodczych. Inseminacja może być wykonywana w cyklu naturalnym lub po wcześniejszej stymulacji jajeczkowania. Wykonuje się ją nasieniem męża lub nasieniem anonimowego dawcy.

Do wykonania badania konieczna jest wcześniejsza wizyta u lekarza specjalisty z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności.

Jak przebiega przygotowanie pacjentki do inseminacji

Przygotowanie do inseminacji rozpoczyna się najczęściej w 2-3 dniu przed spodziewaną miesiączką. W trakcie wizyty lekarz udzieli Ci  informacji, na temat leków potrzebnych do stymulacji owulacji (mają one spowodować wzrostu pęcherzyka/ów, w których znajdują się komórki jajowe). Wykona również badanie ginekologiczne USG.

W 9-10 dniu cyklu (licząc od 1 dnia miesiączki) lub według zaleceń lekarza zgłoś się na badanie USG celem oceny wzrostu pęcherzyków Graafa, w których znajdują się komórki jajowe. Badanie USG powtarzane jest co drugi dzień by wybrać odpowiedni moment inseminacji. Owulacja jest dodatkowo stymulowana przez podanie zastrzyku.

Jak przebiega zabieg inseminacji

Po 34-40 godzinach od zastrzyku zgłoś się na inseminację, ustalając termin wcześniej z lekarzem prowadzącym. Na zabieg przyjdź z partnerem, zarezerwujcie sobie 2-3 godziny.

Inseminacja odbywa się w gabinecie lekarskim na fotelu ginekologicznym. Polega ona na podaniu cienkim cewnikiem, przygotowanego wcześniej nasienia bezpośrednio do jamy macicy. Zabieg ten jest bezbolesny. Inseminację poprzedza badania USG wykonywane w celu oceny wielkości pęcherzyków oraz endometrium.

Jakie są zalecenia po zabiegu inseminacji

Po wyjściu od lekarza należy pozostań w poradni jeszcze przez ok. 30 minut.

W przypadku kiedy pęcherzyk Graafa nie pęknie, mimo indukcji owulacji, może zajść konieczność ponownego zgłoszenia się na badanie USG (w ciągu 24-48 godzin po zabiegu inseminacji).

Po wykonanej inseminacji rozpocznij stosowanie zaleconego leku z progesteronem. Stosuj go do czasu potwierdzenia ciąży badaniem miana βHCG z krwi lub w ostateczności testem ciążowym z moczu, w 14 dniu od inseminacji.

Nie przerywaj zażywania leku chyba, że wystąpi typowe krwawienie miesięczne świadczące o niepowodzeniu inseminacji. W przypadku braku miesiączki zgłoś się do lekarza, nie później niż w 7-10 dniu od przewidywanego terminu miesiączki, która nie wystąpiła.

Po wykonanej inseminacji, do terminu miesiączki nie należy:

  • brać gorących kąpieli,
  • intensywnie opalać się,
  • uprawiać ekstremalnych sportów i unikać nadmiernego wysiłku,
  • wykonywać w tym czasie badań RTG.

 

Nie ma przeciwwskazań do współżycia płciowego.

Przebieg inseminacji IUI i przygotowanie do niej może ulegać niewielkim modyfikacjom, zgodnie ze wskazaniami lekarza prowadzącego lub z powodu wykorzystania nasienia anonimowego dawcy.

Przygotuj się

Przed zabiegiem

Umów się na wizytę z lekarzem i postępuj zgodnie z jego zaleceniami (procedura opisana jest powyżej).

Przez 3-5 dni przed zabiegiem powstrzymają się od jakiejkolwiek aktywności seksualnej.

W dniu zabiegu

Na wizytę do lekarza zabierz ze sobą wyniki aktualnych badań diagnostycznych.

W celu rejestracji zabierz dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Cennik

Nasz zespół

lek. med.
Ginekologia, Położnictwo, Ginekologia Estetyczna
Ginekologia, Położnictwo
Ginekologia,położnictwo
dr n. med.
Ginekologia, położnictwo
lek. spec.
Ginekologia, Położnictwo
dr n. med.
Ginekologia, Położnictwo
dr n. med.
Ginekologia, Położnictwo
lek. spec.
Ginekologia, Położnictwo

Najczęściej zadawane pytania

Zabieg wraz z przygotowaniem trwa około 2 godzin. Po zabiegu powinnaś pozostać w klinice jeszcze około 30 minut.

Zabieg inseminacji jest bezbolesny. Ze względu na trudność wprowadzenia cewnika, sporadycznie może zaistnieć konieczność uchwycenia szyjki macicy kleszczykami. Może to wywołać niewielki ból lub niewielkie krwawienia przez kilka godzin po zabiegu, które samoistnie ustąpi.

Umów wizytę telefonicznie
42 254 64 00
Umów się internetowo
rejestracja on-line