Konizacja szyjki macicy
Opis usługi
Konizację szyjki macicy przeprowadza się najczęściej, gdy wynik badania cytologicznego wskazuje na zmiany chorobowe (np. przedrakowe). Zabieg może być wykonany w celach diagnostycznych (pobranie wycinka tkanki), jak i leczniczych (usunięcie fragmentu szyjki macicy).
Jak przebiega konizacja szyjki macicy
Do zabiegu stosuje się zazwyczaj znieczulenie ogólne krótkotrwałe dożylne lub dokręgosłupowe. Lekarz usuwa stożek szyjki macicy, a następnie przeprowadza łyżeczkowanie. Materiał uzyskany w czasie konizacji wysyłany jest do badania histopatologicznego. Zabieg trwa od 10 do 30 minut, a pobyt w szpitalu do 2 dni.
Po zabiegu Pacjentka może odczuwać niekomfortowe skurcze, jednak mijają one po kilku godzinach. Przez kilka tygodni możliwe jest plamienie z dróg rodnych. Przez 3-4 tygodnie należy na siebie uważać (nie dźwigać, wstrzymać się od stosunków seksualnych).
Pamiętaj, że każdy zabieg wiąże się z ryzykiem powikłań i skutków ubocznych. Na wizycie kwalifikacyjnej lekarz poinformuje Cię o możliwych powikłaniach dotyczących zabiegu.
Przygotuj się
Cennik
Najczęściej zadawane pytania
Zabieg trwa ok. 10 - 30 minut.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu. Po zabiegu mogą nastąpić niekomfortowe objawy (lekki ból w podbrzuszu, skurcze), jednak mijają one kilka godzin po konizacji.
Przez około 4-6 tygodni należy wstrzymać się od stosunków. Po tym czasie można prowadzić aktywne życie seksualne.
Po zabiegu kobieta nadal może zostać mamą.