Laparoskopowe wycięcie jajowodu
Opis usługi
Laparoskopowe wycięcie jajowodu przeprowadza się najczęściej, gdy u kobiety stwierdzono wodniaka jajowodu lub ciążę pozamaciczną. U kobiet miesiączkujących, zabieg nie powoduje utraty miesiączki. W przypadku wycięcia jednego jajowodu naturalne zajście w ciążę jest możliwe. Jeśli wycinane są oba jajowody, rozwiązaniem może być procedura in vitro.
Przeciwwskazaniem do wykonania laparoskopii jest niewydolność krążeniowo-oddechowa, przewlekła zapalenie oskrzeli, zaawansowana astma, przebyty zawał, ciąża.
Jaki przebieg ma laparoskopowe wycięcie jajowodu
Poprzez kilka niewielkich nacięć (zazwyczaj trzy - w pępku i na podbrzuszu) wprowadza się do brzucha pacjentki narzędzia mikrochirurgiczne. Zabieg wykonuje się po wcześniejszym napompowaniu jamy brzusznej obojętnym gazem (polepsza to widoczność narządów). Zabieg polega na wycięciu zmienionego chorobowo jajowodu lub jajowodów. Laparoskopia odbywa się w znieczuleniu ogólnym, pod stałą kontrolą kamery. Zabieg trwa maksymalnie 1,5 h. Po operacji pacjentka zostaje na obserwacji w szpitalu 12-24 godziny.
Po operacji zazwyczaj na minimum 10 godzin w pęcherzu moczowym zostawiany jest cewnik. Jeśli rany wymagają szwów, zdejmuje się je w 4-7 dobie od operacji. Pacjentka może podjąć współżycie po konsultacji z lekarzem.
Tydzień po zabiegu należy na siebie uważać – nie przemęczać się oraz powoli wracać do diety sprzed operacji.
Przygotuj się
Cennik
Nasz zespół
Najczęściej zadawane pytania
Jest małoinwazyjna. Zazwyczaj są to 3 nacięcia o maksymalnie 1-centymetrowej długości.
Maksymalnie 24 godziny.
Lekarz zazwyczaj nacina skórę poniżej linii bikini. Same nacięcia są niewielkie, dlatego blizny są mało widoczne.
W przypadku wycięcia jednego jajowodu naturalne zajście w ciążę jest możliwe. Jeśli wycinane są oba jajowody, rozwiązaniem może być procedura in vitro.