Laparoskopowe wyłuszczenie torbieli lub guza jajnika

skier_male.png
Skierowanie
zabieg_maly.png
Zabieg

Opis usługi
skier_male.png
Skierowanie
zabieg_maly.png
Zabieg

Kiedy przeprowadza się laparoskopowe wyłuszczenie torbieli/guza jajnika?

Torbiele i guzy jajnika zazwyczaj nie są złośliwe, jednak mogą powodować dolegliwości bólowe. Istnieje ryzyko, że rosnąc zniszczą zdrową tkankę jajnika, mogą się również przekształcić w zmiany nowotworowe. Z tego względu w przypadku zdiagnozowania guza lub torbieli jajnika lekarz może podjąć decyzję o operacji. Podczas zabiegu lekarz stara się oszczędzić jak największą część zdrowego jajnika, co jest szczególnie ważne w przypadku planowanych starań o dziecko.

Jak przebiega laparoskopowe wyłuszczenie torbieli/guza jajnika?

Poprzez kilka niewielkich nacięć (zazwyczaj trzy - w pępku i na podbrzuszu) wprowadza się do brzucha pacjentki narzędzia mikrochirurgiczne.  Zabieg wykonuje się po wcześniejszym napompowaniu jamy brzusznej obojętnym gazem (polepsza to widoczność narządów). Torbiel lub guz jest wyłuszczany tak, by zachować jak największą część zdrowego jajnika. Czasami jednak, gdy zmiana chorobowa nacieka zbyt dużą powierzchnię jajnika, podczas operacji usuwa się guza lub torbiel wraz z jajnikiem i jajowodem. Próbki usuniętego materiału tkankowego przekazywane są do badania histopatologicznego. Laparoskopia odbywa się w znieczuleniu ogólnym, pod stałą kontrolą kamery. Zabieg trwa maksymalnie 1,5 h. Po operacji pacjentka zostaje na obserwacji w szpitalu 12-24 godziny.

Przygotuj się

3 miesiące przed zabiegiem

Wykonaj badania – grupę krwi (dwukrotnie - w dwa różne dni), HBs, HCV, morfologię, elektrolity, APTT, poziom białka.

3 dni przed zabiegiem

Powstrzymaj się przed jedzeniem ciężkostrawnych dań i przed piciem gazowanych napoi.

Dzień przed zabiegiem

Zastosuj środki przeczyszczające, czopek glicerynowy lub lewatywę. Weź Espumisan lub węgiel aktywowany.

W dniu zabiegu

Do zabiegu musisz przystąpić na czczo (oznacza to, że nie możesz także pić).

Więcej o usłudze

Przeciwwskazaniem do wykonania laparoskopii jest niewydolność krążeniowo-oddechowa, przewlekła zapalenie oskrzeli, zaawansowana astma, przebyty zawał, ciąża.

Po operacji zazwyczaj na minimum 10 godzin w pęcherzu moczowym zostawiany jest cewnik. Jeśli rany wymagają szwów, zdejmuje się je w 4-7 dobie od operacji. Pacjentka może podjąć współżycie po konsultacji z lekarzem.

Tydzień po zabiegu należy na siebie uważać – nie przemęczać się oraz powoli wracać do diety sprzed operacji.

Pamiętaj, że każdy zabieg wiąże się z ryzykiem powikłań i skutków ubocznych. Na wizycie kwalifikacyjnej lekarz poinformuje Cię o możliwych powikłaniach dotyczących zabiegu.

Cennik

Nasz zespół

lek. spec. Bogna Sobkiewicz
lek. spec.
Ginekologia, Położnictwo, Ginekologia Estetyczna

Najczęściej zadawane pytania

Jest małoinwazyjna. Zazwyczaj są to 3 nacięcia o maksymalnie 1-centymetrowej długości.

Maksymalnie 24 godziny.

Lekarz zazwyczaj nacina skórę poniżej linii bikini. Same nacięcia są niewielkie, dlatego blizny są mało widoczne.

Celem operacji jest zachowanie jak największej części zdrowego jajnika. Aby dowiedzieć się więcej o zakresie operacji i jej wpływie na starania o dziecko, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak