Mammografia

Opis usługi

Mammografia to jedna z najskuteczniejszych metod wykrywania zmian w piersiach. Zastosowanie nowoczesnego sprzętu diagnostycznego (mammografu) sprawia, że dawka promieniowania podczas takiego badania jest bardzo niewielka i zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. 

Mammografia pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,3÷0,5 cm i zmian nie dających żadnych objawów w samobadaniu. Dzięki temu w przesiewowych badaniach profilaktycznych wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersiach na bardzo wczesnym etapie. Wykrycie choroby we wczesnym stadium rozwoju znacznie zwiększa szansę na całkowite wyleczenia.

Jak przebiega badanie mammograficzne

Najważniejszą częścią badania jest prawidłowe ułożenie piersi. W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce mammografu i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku. Ucisk trwa zaledwie kilka sekund. Ważne, aby w tym czasie pozostać bez ruchu. Pozwala to uzyskać po dwa obrazy dla każdej piersi. Powstałe w ten sposób zdjęcia, są analizowane przez specjalistów – lekarzy radiologów.

Przygotuj się

W dniu badania

W celu rejestracji zabierz dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Najczęściej zadawane pytania

Badanie wraz z przygotowaniem trwa około 15 minut.

Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, by łatwo można było rozebrać się do pasa. Przed badaniem nie powinno używać się dezodorantu, talku, balsamu ani kremu. W celu zapewnienia komfortu podczas badania każdej z Pań, w przebieralni można skorzystać z chusteczek odświeżających.

Kobieta zgłaszająca się na badanie powinna przynieść zdjęcia mammograficzne z poprzedniego badania, w celu ich porównania z aktualnym wynikiem. Wyjątek stanowi badanie wykonane w naszej pracowni, gdzie archiwizujemy wszystkie badania na serwerach.

Nawet jeśli badanie wykryje zmianę o charakterze guza, nie musi to oznaczać nowotworu. Spośród wszystkich guzków wykrywanych w piersiach, niewielki procent okazuje się nowotworem złośliwym.

Kobiety z nieprawidłowym wynikiem mammografii, kierowane są na diagnostykę uzupełniającą: USG piersi i/lub biopsję cienkoigłową i/lub biopsję gruboigłową z badaniami histopatologicznymi. Badania te, są wykonywane bezpłatnie w naszym centrum.

W naszych pracowniach realizowane są bezpłatne badania dla kobiet w wieku 50-69 lat (badanie przysługuje raz na 24 miesiące). Przed badaniem należy również wypełnić ankietę. Można to zrobić w domu, wystarczy ją pobrać ze strony.

Umów wizytę telefonicznie
42 254 64 00
Umów się internetowo
rejestracja on-line