Onkofertility

Opis usługi

Szansa na rodzicielstwo mimo choroby nowotworowej

Leczenie onkologiczne u osób w wieku rozrodczym może doprowadzić do upośledzenia ich zdolności rozrodczych. Najskuteczniejsze metody walki z rakiem, jakimi są chemio- i radioterapia, to formy leczenia gonadotoksycznego, czyli takiego, które niszczy komórki jajowe kobiet oraz plemniki u mężczyzn. W wyniku takiego leczenia, po zakończonej kuracji, może pojawić się problem z poczęciem potomstwa.

Badania pokazują, że dla osób leczących się onkologicznie, szansa na zostanie rodzicem w przyszłości, jest istotnym czynnikiem motywującym ich do walki z rakiem.

Ty też możesz zostać rodzicem

Dla młodych osób walka z rakiem nie musi jednak oznaczać niepłodności w przyszłości. Pacjenci zmagający się z nowotworem mogą skorzystać z bankowania swoich komórek rozrodczych, czyli ich pozyskania i zamrożenia z możliwością późniejszego wykorzystania, co może być dla wielu jedyną szansą na posiadanie dzieci.

Onkofertility – na czym polega

Onkofertility to usługa dedykowana dla osób, które zmagają się z chorobą nowotworową, umożliwiająca bankowanie komórek jajowych lub nasienia. Po wyleczeniu, w odpowiednim dla siebie czasie, pacjenci mogą wykorzystać zamrożone gamety do przeprowadzenia inseminacji lub in vitro.

Bardzo ważny jest tu czas do rozpoczęcia leczenia oraz jego rodzaj. Mrożenie gamet należy rozpocząć jak najszybciej, przed wdrożeniem leczenia przeciwnowotworowego.

W przypadku kobiet, procedura rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem ginekologiem, który stwierdzi brak przeciwskazań do procedury oraz zleci odpowiednie badania, m.in. badanie AMH określające rezerwę jajnikową oraz niezbędne badania wirusologiczne. Następnie kobieta przygotowuje się do stymulacji jajników, która ma na celu pobudzenie jajników do produkcji większej liczby komórek jajowych. Trwa to ok 10 dni i polega na przyjmowaniu leków zgodnie z zaleceniami lekarza. Następnie odbywa się punkcja, czyli zabieg pobrania komórek jajowych w znieczuleniu, i ich zamrożenie. Cały proces zamyka się w okresie ok. miesiąca.

Procedura w przypadku mężczyzn jest znacznie uproszczona – polega na oddaniu nasienia, najlepiej na miejscu w klinice, w pomieszczeniu zapewniającym intymność i komfort. Takie nasienia podlega odpowiedniemu przygotowaniu, po czym jest mrożone bezpieczną techniką witryfikacji w ciekłym azocie w bardzo niskiej temperaturze -196 st. Celsjusza.

W przypadku mężczyzn, nasienie można zbankować już od 14. roku życia. Jeśli chodzi o kobiety, granica wieku wynosi 16 lat.

Przygotowanie i koszty

Warto, by działania w kierunku zabezpieczenia płodności na przyszłość były podejmowane we współpracy, zarówno z lekarzem onkologiem, jak i ginekologiem specjalizującym się w zakresie leczenia niepłodności.

Czynniki, które brane są pod uwagę to:

  • wiek pacjenta,
  • czas pozostały do rozpoczęcia leczenia,
  • rodzaj nowotworu i typ podejmowanego leczenia.

Przed przystąpieniem do procedury, należy wykonać niezbędne badania wirusologiczne pod kątem zakażeń typu HIV, kiła, wirusowe zapalenie wątroby, a także badanie grupy krwi.

W Salve Medica pierwszy rok mrożenia i przechowywania gamet jest darmowy, w kolejnych latach pacjenci płacą 185 zł/rok.

Więcej o usłudze

Salve Medica włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji #mamrakachcedziecko

„Mam raka chce dziecko” to informacyjno-edukacyjny projekt Fundacji Polskiej Ligi Walki z Rakiem, dotyczący możliwości zachowania płodności u Pacjentów chorych na nowotwory.

Pacjenci, którzy mimo swojej choroby onkologicznej zgłaszają w przyszłości chęć posiadania dzieci, mogą zadzwonić na bezpłatną infolinię i dowiedzieć się o możliwościach zmniejszenia ryzyka bezpłodności związanego z leczeniem.
Chorzy otrzymują rzetelne informacje na temat możliwości zachowania płodności po chemio- oraz radioterapii oraz listę ośrodków współpracujących w ramach projekt Fundacji Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

Pacjenci w ramach projektu będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad u naszych lekarzy onkologów oraz ginekologów, którzy przedstawią możliwości leczenia w naszej Klinice Płodności Salve Medica.

Ginekolodzy, biorący udział w Programie:

  • dr n. med. Sławomir Sobkiewicz,
  • lek. spec. Bogna Sobkiewicz,
  • dr n. med. Witold Kłosiński

Onkolog biorąca udział w Programie:

  • lek. spec. Marzena Zalewska

Projekt #mamrakachcedziecko

Cennik

Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Nasz zespół

lek. spec. Bogna Sobkiewicz
lek. spec.
Ginekologia, Położnictwo, Ginekologia Estetyczna
dr n. med. Witold Kłosiński
dr n. med.
Ginekologia, położnictwo, endokrynologia ginekologiczna i rozrodczości
Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak