Spirometria

Opis usługi

Spirometria to proste badanie czynnościowe płuc diagnozujące ich pojemność. Wskazaniem do jego wykonania jest:

  • palenie papierosów wśród osób po 40 roku życia,
  • uporczywy kaszel czy duszności,
  • szybkie męczenie się,
  • podejrzenie astmy oskrzelowej,
  • diagnoza przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Jak przebiega badanie spirometryczne

Podczas badania pielęgniarka zapyta Cię o wiek, zmierzy wzrost i wagę – te dane, jak również i płeć, są niezbędne do późniejszej analizy. Następnie założy klips na nos, poprosi o wzięcie do ust plastikowego jednorazowego ustnika podłączonego do spirometru. Na początku wykonasz kilka spokojnych oddechów. Potem zostaniesz poproszony o nabieranie powoli jak najwięcej powietrza i jak najmocniejsze i jak najdłuższe ich wydmuchiwanie.

Całkowita pojemność płuc (TLC) zdrowego dorosłego człowieka wynosi ok. 5-6 l powietrza. Przeciętna pojemność życiowa (VC) u mężczyzny to 4,5 l, a u kobiety ok. 3,2 l. Palacz w średnim wieku ma o 20–30% mniejszą pojemność płuc niż osoba niepaląca. Prawidłowa częstość oddechów na minutę wynosi od 16 do 24.

Przygotuj się

W dniu badania

Spirometrii nie powinno się wykonywać bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Zadbaj o odpoczynek przed badaniem.

W celu rejestracji zabierz dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.

Cennik

Nasz zespół

lek. spec. Małgorzata Bąk
lek. spec.
Pediatria, pulmonologia dziecięca

Najczęściej zadawane pytania

Badanie wykonywane jest podczas wizyty u lekarza pulmonologa, która trwa koło 15 - 20 minut. Sama spirometria to około 5 minut.

Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak