Test PAPP-A

Opis usługi

Test PAPP-A (inaczej test podwójny) to jedno z nieinwazyjnych badań prenatalnych. Pozwala określić ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa, Edwardsa i Patau. Powinno być wykonane pomiędzy 12 a 14 tygodniem ciąży.

Lekarz ginekolog, na podstawie badania USG pierwszego trymestru oraz badan krwi kobiety ciężarnej oblicza ryzyko wystąpienia jednego z trzech wyżej wymienionych zespołów genetycznych.

Ryzyko to jest wyliczane na podstawie:

  • wieku matki,
  • czynników ultrasonograficznych (przezierności karkowej, obecność kości nosowej, przepływ na zastawce trójdzielnej i w przewodzie żylnym, czynność serca płodu),
  • badań biochemicznych z krwi kobiety ciężarnej (białko PAPP-A i ß-HCG).

Badanie powinno być wykonywane przez lekarza posiadającego certyfikat Fundacji Medycyny Płodowej (The Fetal Medicine Foundation). Wynik wyliczeń omawiany jest następnie z lekarzem genetykiem.

Kiedy wykonuje się test PAPP-A

Na badanie kieruje prowadzący ciążę lekarz ginekolog. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego badanie powinno być zawsze zlecone jeśli kobieta:

  • ukończyła 35 rok życia,
  • urodziła dziecko z wadą genetyczną,
  • w rodzinie były przypadki wad genetycznych,
  • ma stwierdzone nieprawidłowości w liczbie chromosomów,
  • jest nieprawidłowe badanie USG ciąży.

Przygotuj się

W dniu badania

W celu rejestracji zabierz dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Cennik

Najczęściej zadawane pytania

Badanie jest całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka.

Porada genetyczna obejmuje w szczególności wywiad lekarski z uwzględnieniem wywiadu genetycznego, ocenę i interpretację wyników wykonanych badań oraz decyzję, co do dalszego postępowania. W przypadku wskazań medycznych, skierowanie na badania inwazyjne, po wyrażeniu przez pacjentkę zgody na ich wykonanie.

Badanie trwa 20-30 minut i składa się z USG i pobrania krwi.

Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak