USG prostaty (gruczołu krokowego)

Opis usługi

USG gruczołu krokowego (TRUS) wykonuje się w przypadku podejrzenia nowotworu oraz niektórych postaci zapalenia prostaty. Wykonuje się je przezodbytniczo by mieć możliwość jak najlepszej oceny guza. Badanie nie wykrywa wczesnego stadium raka, można natomiast ocenić objętość prostaty oraz ustalić najlepsze opcje leczenia.

Wskazaniem do USG prostaty może być:

 • rozrost gruczołu krokowego,
 • niejednoznaczne wnioski badania palpacyjnego per rectum ,
 • podwyższony poziom PSA (swoistego antygenu sterczowego),
 • rodzinne występowanie raka prostaty,
 • niepłodność,
 • ból podbrzusza lub krocza,
 • choroby zapalne prostaty,
 • stwierdzony rak prostaty.

Jak przebiega badanie USG gruczołu krokowego

Podczas wizyty lekarz prosi pacjenta o przyjęcie pozycji kolankowo-łokciowej lub leżącej na boku i stara się wykonać badanie możliwie jak najbardziej delikatnie.  Na głowicę USG o wąskim, obłym kształcie nakłada trochę żelu i wsuwa ją do odbytnicy. W trakcie badania lekarz obraca głowicę wokół jej osi, by uzyskać obraz całego badanego obszaru. Wynik badania dostępny jest od razu.

Przygotuj się

W dniu badania

Badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania - nie musisz brać leków na przeczyszczenie, ani wykonywać lewatywy (choć dla własnego komfortu możesz to zrobić).

Weź ze sobą wyniki poprzednich badań prostaty, oraz wynik badania poziomu PSA (jeśli takimi dysponujesz).

W celu rejestracji zabierz dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Cennik

Najczęściej zadawane pytania

Wizyta trwa 20 -30 minut. Samo badanie transrektalne prostaty trwa kilka minut.

Gruczoł krokowy jest narządem wielkości i kształtu przypominającym orzech włoski o wymiarach:

 • objętość - poniżej 25 ml,
 • szerokość - poniżej 45 mm,
 • długość - poniżej 35 mm,
 • wysokość - poniżej 33 mm.
Umów wizytę telefonicznie
42 254 64 84
Umów się internetowo
rejestracja on-line

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak