Usunięcie macicy wraz z jajnikami i jajowodami (operacja brzuszna)

Raty na zdrowie
skier_male.png
Skierowanie
zabieg_maly.png
Zabieg

Opis usługi
Raty na zdrowie
skier_male.png
Skierowanie
zabieg_maly.png
Zabieg

Jakie są wskazania do usunięcia macicy z jajnikami i jajowodami?

Operacja jest wskazana, kiedy kobieta bardzo obficie miesiączkuje, odczuwając silny ból. Przyczyną takiego stanu mogą być liczne mięśniaki. Usunięcie macicy z przydatkami bywa konieczne w przypadku zdiagnozowanego raka endometrium lub raka trzonu macicy. Wskazaniem może być także zły wynik cytologii, stwierdzający zmiany nowotworowe w szyjce macicy - wtedy przeprowadza się pogłębioną diagnostykę żeby sprawdzić, czy nie zostały zaatakowane także okoliczne tkanki. Operację przeprowadza się także, gdy kobieta ma problemy z obniżeniem lub wypadaniem narządu rodnego.

Jak przebiega usunięcie macicy wraz z przydatkami?

Zabieg trwa od 45 do 90 minut. Stosowane jest znieczulenie miejscowe do przestrzeni rdzenia kręgowego lub ogólne.

Operacja polega na otwarciu jamy brzusznej i wycięciu trzonu macicy z szyjką macicy, obydwu jajowodów i jajników. Cięcie wykonywane jest zazwyczaj nad spojeniem łonowym. W trakcie operacji pobiera się popłuczyny z jamy otrzewnej - są przekazywane do dalszej diagnostyki. Do pęcherza moczowego zakłada się cewnik. Po operacji pacjentka jest hospitalizowana od 6 do 10 dni.

Zdarza się, że dopiero podczas operacji lekarz decyduje, czy oprócz macicy konieczne jest także wycięcie przydatków. Jeśli jest to możliwe, specjalista zawęża zakres operacji. U kobiet po 50. roku życia zazwyczaj usuwa się także przydatki - eliminuje to ryzyko zachorowania na raka jajników.

Przygotuj się

7 dni przed zabiegiem

Wykonaj USG jajników.

3 dni przed zabiegiem

Unikaj pokarmów ciężkostrawnych i gazowanych płynów.

Dzień przed zabiegiem

Przyjmij leki przeczyszczające, czopek glicerynowy lub wykonaj lewatywę. Weź Espumisan lub węgiel aktywowany.

W dniu zabiegu

3-4 godziny przed zabiegiem musisz być na czczo (bez jedzenia i picia). Przed zabiegiem konieczne jest przedstawienie wyników badań: HBs, HCV (nie starsze niż 3 miesiące), elektrolitów, APTT, poziomu białka, grupy krwi i morfologii.

Więcej o usłudze

Zdjęcie szwów następuje po 7-8 dobach od operacji. Rekonwalescencja trwa ok. 1,5 miesiąca. Przez co najmniej pół roku nie można się przemęczać - uprawiać intensywnych ćwiczeń, dźwigać. Można podjąć współżycie po konsultacji z lekarzem.

Jeżeli podczas operacji wycięto samą macicę, pacjentka nadal będzie miała menstruację. Jeśli usunięto również przydatki, po operacji pojawi się przekwitanie (menopauza). Można przeciwdziałać jego objawom stosując hormonalną terapię zastępczą.

Pamiętaj, że każdy zabieg wiąże się z ryzykiem powikłań i skutków ubocznych. Na wizycie kwalifikacyjnej lekarz poinformuje Cię o możliwych powikłaniach dotyczących zabiegu.

Cennik

Najczęściej zadawane pytania

Ok. 40 - 90 minut. Rekonwalescencja trwa ok. 1,5 miesiąca, jednak przez pół roku należy na siebie uważać i nie uprawiać intensywnej aktywności fizycznej.

Po operacji pacjentka pozostaje w szpitalu 7-10 dni.

W zależności od metody cięcia, od 10 do kilkunastu centymetrów.

Po operacji niemożliwe jest zajście w ciążę.

Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak