Usunięcie macicy wraz z jajnikami i jajowodami (operacja brzuszna)
Opis usługi
Jakie są wskazania do usunięcia macicy z jajnikami i jajowodami?
Operacja jest wskazana, kiedy kobieta bardzo obficie miesiączkuje, odczuwając silny ból. Przyczyną takiego stanu mogą być liczne mięśniaki. Usunięcie macicy z przydatkami bywa konieczne w przypadku zdiagnozowanego raka endometrium lub raka trzonu macicy. Wskazaniem może być także zły wynik cytologii, stwierdzający zmiany nowotworowe w szyjce macicy - wtedy przeprowadza się pogłębioną diagnostykę żeby sprawdzić, czy nie zostały zaatakowane także okoliczne tkanki. Operację przeprowadza się także, gdy kobieta ma problemy z obniżeniem lub wypadaniem narządu rodnego.
Jak przebiega usunięcie macicy wraz z przydatkami?
Zabieg trwa od 45 do 90 minut. Stosowane jest znieczulenie miejscowe do przestrzeni rdzenia kręgowego lub ogólne.
Operacja polega na otwarciu jamy brzusznej i wycięciu trzonu macicy z szyjką macicy, obydwu jajowodów i jajników. Cięcie wykonywane jest zazwyczaj nad spojeniem łonowym. W trakcie operacji pobiera się popłuczyny z jamy otrzewnej - są przekazywane do dalszej diagnostyki. Do pęcherza moczowego zakłada się cewnik. Po operacji pacjentka jest hospitalizowana od 6 do 10 dni.
Zdarza się, że dopiero podczas operacji lekarz decyduje, czy oprócz macicy konieczne jest także wycięcie przydatków. Jeśli jest to możliwe, specjalista zawęża zakres operacji. U kobiet po 50. roku życia zazwyczaj usuwa się także przydatki - eliminuje to ryzyko zachorowania na raka jajników.
Przygotuj się
Więcej o usłudze
Zdjęcie szwów następuje po 7-8 dobach od operacji. Rekonwalescencja trwa ok. 1,5 miesiąca. Przez co najmniej pół roku nie można się przemęczać - uprawiać intensywnych ćwiczeń, dźwigać. Można podjąć współżycie po konsultacji z lekarzem.
Jeżeli podczas operacji wycięto samą macicę, pacjentka nadal będzie miała menstruację. Jeśli usunięto również przydatki, po operacji pojawi się przekwitanie (menopauza). Można przeciwdziałać jego objawom stosując hormonalną terapię zastępczą.
Pamiętaj, że każdy zabieg wiąże się z ryzykiem powikłań i skutków ubocznych. Na wizycie kwalifikacyjnej lekarz poinformuje Cię o możliwych powikłaniach dotyczących zabiegu.
Cennik
Najczęściej zadawane pytania
Ok. 40 - 90 minut. Rekonwalescencja trwa ok. 1,5 miesiąca, jednak przez pół roku należy na siebie uważać i nie uprawiać intensywnej aktywności fizycznej.
Po operacji pacjentka pozostaje w szpitalu 7-10 dni.
W zależności od metody cięcia, od 10 do kilkunastu centymetrów.
Po operacji niemożliwe jest zajście w ciążę.