Wkładka domaciczna
Opis usługi
Wkładka domaciczna, nazywana potocznie spiralą, jest środkiem antykoncepcyjnym umieszczanym wewnątrz macicy. Zalecana jest szczególnie kobietom, które nie mogą lub nie chcą stosować hormonalnych metod antykoncepcji. Wkładka jest zbudowana z plastiku z dodatkiem metali szlachetnych, mierzy kilka centymetrów, a kształtem przypomina literę T.
Rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych:
- Niehormonalna – wywołuje swoisty stan zapalny, który oddziałuje na plemniki, komórki jajowe i śluzówkę macicy, uniemożliwiając zapłodnienie. Nie zaburza naturalnego cyklu, więc każdego miesiąca występują krwawienia menstruacyjne. Wkładkę usuwa się po około 5 latach (w zależności od zaleceń producenta).
- Hormonalna – ma wbudowany zbiornik, z którego stopniowo uwalniane są hormony. Mimo, że ich stężenie jest niskie, powodują one zmianę gęstości śluzu ograniczając plemnikom możliwość przemieszczania się. Działanie antykoncepcyjne wkładek hormonalnych utrzymuje się od 3 do 5 lat, w zależności od producenta. Lekarz może zaproponować ją również leczniczo Pacjentkom, które cierpią z powodu bardzo obfitych krwawień menstruacyjnych. Przykładowe wkładki wewnątrzmaciczne zakładane przez naszych ginekologów to np. wkładka hormonalna Kyleena oraz wkładka hormonalna Mirena.
Kiedy zdecydować się na wkładkę domaciczną
Tę formę antykoncepcji lekarze zalecają przede wszystkim kobietom, które już rodziły i potrzebują długotrwałego zabezpieczenia. Jest to metoda, którą powinny wybrać Pacjentki z przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej mające: zakrzepicę żylno-tętniczą, choroby wątroby, nadciśnienie tętnicze lub powyżej 35 roku życia palące tytoń.
Jak przebiega wizyta z założeniem wkładki domacicznej
Zabieg założenia wkładek wykonywany jest najczęściej w trakcie miesiączki, chyba że kobieta decyduje się na ten rodzaj antykoncepcji przed powrotem naturalnego cyklu - po porodzie. Wkładka domaciczna może być założona od trzeciego tygodnia po rozwiązaniu.
Lekarz najpierw wykonuje badanie ginekologiczne, a następnie zakłada wkładkę. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, może się wiązać jedynie z niewielkim dyskomfortem.
W ciągu kilku tygodni od założenia wkładki przeprowadzane jest badanie kontrolne, które należy powtarzać co rok.
Przygotuj się
Więcej o usłudze
Przeciwwskazaniami do zabiegu założenia wkładki domacicznej są:
- ostre stany zapalne miejsc intymnych,
- przewlekłe nawracające zapalenie przydatków,
- krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,
- zaistniała ciąża lub podejrzenie ciąży,
- wielokrotne poronienia,
- uczulenie na składniki wkładki,
- zmniejszona odporność (np. AIDS),
- przebyte bakteryjne zapalenie wsierdzia,
- niedokrwistość i nie dobór żelaza w organizmie (w przypadku wkładki niehormonalnej),
- ciąża pozamaciczna w przeszłości (względnie),
- nieprawidłowości w budowie macicy (względnie),
- nadżerka szyjki macicy (względnie).
Cennik
Nasz zespół
Najczęściej zadawane pytania
Zabieg z przygotowaniem trwa około 10 minut.