Zapłodnienie in vitro

skier_male.png
Skierowanie
zabieg_maly.png
Zabieg

Opis usługi
skier_male.png
Skierowanie
zabieg_maly.png
Zabieg

Zapłodnienie in vitro zachodzi poza organizmem kobiety w laboratorium, pod nadzorem embriologa. Dojrzała komórka jajowa pobrana z jajnika, po zapłodnieniu dzieli się i po 3 - 6 dniach zarodek zostaje wszczepiony do macicy przyszłej mamy.

Niewykorzystane zarodki są witryfikowane i przechowywane w niskich temperaturach (-193). Można je wykorzystać do przyszłych procedur in vitro lub oddać do adopcji. Zarodków nie można niszczyć ani wyrzucać.

Kiedy zdecydować się na zapłodnienie in vitro

Procedurę zapłodnienia przeprowadza się w przypadkach:

 • występujących czynników jajowodowych (np.: trwałe uszkodzenie lub brak jajowodu),
 • występującej zaawansowanej endometriozy,
 • znacznie obniżonej jakości nasienia,
 • niepłodności niewiadomego pochodzenia,
 • niepowodzeń wcześniejszych metod leczenia (np. inseminacji)
 • zaawansowanego wieku kobiety
 • niskiej rezerwie jajnikowej
 • zrostów w jamie brzusznej.

Jak przebiega procedura zapłodnienia in vitro

Przeprowadzenie zapłodnienia in vitro jest poprzedzone wizytą u specjalisty leczenia niepłodności, wykonaniem badań laboratoryjnych oraz ewentualnych dodatkowych badań diagnostycznych. Przygotuj się na następujące wizyty i zabiegi:

 1. Wizyta u lekarza specjalisty leczenia niepłodności.
 2. Zaplanowanie stymulacji – zaplanowanie wizyt monitorujących stymulację.
 3. Stymulacja hormonalna i monitoring USG.
 4. Punkcja (pobranie komórek jajowych) i pobranie nasienia.
 5. Zapłodnienie komórek metodą IVF lub ICSI w laboratorium embriologicznym.
 6. Transfer zarodka.
 7. Test βHCG.

Przygotuj się

Przed zabiegiem

Procedura in vitro wymaga specjalnego przygotowania. Początkiem jest protokół stymulacji. Jest on dobierany indywidualnie dla każdej pacjentki i jest uzależniony od wielu czynników, takich jak: wiek kobiety, masa ciała, profil hormonalny oraz dotychczasowy przebieg stymulacji i rezerwa jajnikowa.

Na każdym etapie, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zalecany jest kontakt z naszą kliniką.

W dniu zabiegu

Na wizytę do lekarza zabierz ze sobą wyniki aktualnych badań diagnostycznych.

W celu rejestracji zabierz dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Więcej o usłudze

Stymulacja

Przygotowanie do procedury zapłodnienia in vitro rozpoczyna się od stymulacji hormonalnej. Jej celem jest uzyskanie większej ilości pęcherzyków Graafa z komórkami jajowymi. Trwa ona średnio 10 dni +/- 2 dni.

 1. W trakcie wizyty ok. 15-20 dnia cyklu poprzedzającego punkcję, lekarz rozpisuje kartę z lekami do stymulacji, tzw. protokół stymulacji. Jest on dobierany indywidualnie dla każdej pacjentki i jest uzależniony od wielu czynników, takich jak: wiek kobiety, masa ciała, profil hormonalny oraz dotychczasowy przebieg stymulacji, rezerwa jajnikowa. Ważne jest, aby zachowywane były stałe godziny przyjmowania leków.
 2. Przebieg stymulacji monitorowany jest przez lekarza, poprzez badania USG oraz zlecane badanie poziomu estradiolu. W trakcie badania USG lekarz ocenia pęcherzyk/pęcherzyki w jajnikach oraz endometrium w jamie macicy (od 8-10 dnia cyklu wzrostu).

Punkcja — pobranie komórek jajowych

Zabieg przebiega w znieczuleniu. Pacjentka otrzymuje leki o działaniu uspokajającym i nasennym razem z lekami przeciwbólowymi. Czas zabiegu jest uzależniony od ilości pęcherzyków do pobrania i przeciętnie trwa ok. 10-20 minut.

 1. Na zabieg należy się zgłosić na czczo (5-6 godzin) na godzinę przed punkcją. Jest to czas na wypełnienie dokumentacji, wyjaśnienie ewentualnych niejasności oraz wyciszenie.
 2. Na zabieg należy przynieść wyniki zleconych badań (morfologia, białko, elektrolity, APTT, wynik grupy krwi), dowód osobisty, koszulę nocną, skarpetki, kapcie. Do ewentualnej witryfikacji zarodków niezbędne są wyniki badań HBS, HCV i HIV obojga partnerów.
 3. Lekarz ginekolog pobiera pod kontrolą USG płyn pęcherzykowy z komórkami jajowymi. Odbywa się to poprzez nakłucie jajników przez sklepienie pochwy.
 4. Pacjentka po punkcji pozostaje w klinice od 2 do 4 godzin.
 5. W tym czasie partner oddaje nasienie (po 2-5 dniowej przerwie we współżyciu).
 6. Przed opuszczeniem kliniki po zabiegu, wykonywane jest kontrolne USG i ustalane dawkowanie leków po punkcji.

Zapłodnienie in vitro

To etap, który odbywa się w laboratorium embriologicznym. Nasi doświadczeni embriolodzy odnajdują w pobranym płynie pęcherzykowym komórki jajowe i przenoszą je do specjalnych pożywek. Następnie po ok. 4 godz. do komórek jajowych dodawane są plemniki. Na tym etapie embriolog przekazuje lekarzowi informację ile komórek zostało pobranych, podaje wyniki badania nasienia. Lekarz wspólnie z parą omawia dalszy przebieg procedury: czy zapłodnienie będzie metodą klasyczną (IVF) czy mikroiniekcji plemnika do komórki jajowej (ICSI).

W czasie procedury zapłodnieniu poddanych zostanie u kobiet do 35 roku życia do 6 komórek jajowych, a u kobiet powyżej 35 roku życia maksymalnie do 10 komórek.

Następnego dnia prosimy o kontakt z embriologiem w celu omówienia: przebiegu zapłodnienia, decyzji dotyczącej długości hodowli (do jakiego stadium) oraz ewentualnego zamrożenia nadliczbowych zarodków.

Embriotransfer

To ostatni etap procedury in vitro, czyli podanie zarodków do jamy macicy. Odbywa się po 2-5 dniach od pobrania komórek. Za dzień pierwszy od dnia pobrania komórek, uważa się następny dzień po punkcji. Dzień transferu jest uzależniony od ilości pobranych komórek, jakości rozwijających się zarodków oraz decyzji pary. Nie możne być podanych więcej niż dwa zarodki.

 1. Transfer polega na podaniu do jamy macicy cienkim cewnikiem zarodków pod kontrolą USG. Nie jest bolesny, nie wymaga znieczulenia i odbywa się przy dobrze wypełnionym pęcherzu moczowym.
 2. Na transfer pacjentka zgłasza się 40-60 minut przed zabiegiem do rejestracji. Otrzymuje leki „wyciszające” i rozkurczowe, ewentualnie progesteron domięśniowo.
 3. Zabieg trwa ok. 15 minut i odbywa się w tym samym pomieszczeniu co punkcja.

Po transferze zalecany jest odpoczynek od 0,5 do godziny w sali pozabiegowej. Następnie para otrzymuje kartę wypisową z przebiegu procedury oraz zalecenia po transferze.

Ogólne zalecenia po transferze:

 • przyjmowanie leków zaleconych przez lekarza,
 • unikanie gorących kąpieli, sauny, solarium,
 • unikanie większego wysiłku fizycznego,
 • powstrzymanie się od współżycia przez co najmniej 14 dni,
 • profilaktyczne branie magnezu i kwasu foliowego,
 • po 13-14 dniach oznaczenie poziomu βHCG we krwi, w przypadku transferu zarodków 2-3 dniowych lub 11-12 dni po podaniu blastocysty,
 • w sytuacji ujemnego wyniku βHCG i braku miesiączki, należy powtórzyć badanie po dwóch dniach.

Cennik

Nasz zespół

lek. med.
Ginekologia, Położnictwo, Ginekologia Estetyczna
Ginekologia, Położnictwo
Ginekologia,położnictwo
dr n. med.
Ginekologia, położnictwo
Endokrynologia
lek. spec.
Ginekologia, Położnictwo
dr n. med.
Ginekologia, Położnictwo
dr n. med.
Ginekologia, Położnictwo
lek. spec.
Ginekologia, Położnictwo

Najczęściej zadawane pytania

Leki stosowane do stymulacji są w formie zastrzyków, w większości podskórnych, co umożliwia ich samodzielne podanie. Przed wykonaniem pierwszego zastrzyku pacjentka powinna zgłosić się do pielęgniarki/położnej, która przeprowadzi krótki instruktaż. Można też zgłaszać się na podanie zastrzyków do gabinetu zabiegowego (od poniedziałku do soboty). Ważne jest, aby zachowywane były stałe godziny przyjmowania leków.

Powikłania (występujące rzadko, <1%), które mogą wystąpić w trakcie punkcji i po niej to:

 • powikłania anestezjologiczne związane ze znieczuleniem
 • krwawienie do jamy brzusznej
 • krwiak zaotrzewnowy
 • infekcja
 • krwawienie do pęcherza moczowego

Pacjentka podpisując zgodę na punkcję, wyraża także zgodę na leczenie ewentualnych powikłań, w tym na otwarcie jamy brzusznej.

Po transferze mogą występować niewielkie bóle w podbrzuszu, można wtedy użyć środka rozkurczającego No-Spę.

Po 6-10 dniach od transferu może pojawić się niewielkie plamienie, które nie musi oznaczać niepowodzenia, a często jest pierwszym objawem ciąży. Należy wtedy zwiększyć dawkę Utrogestanu o 1 tabletkę dziennie, zażywać 2-3 razy dziennie No-Spę oraz jeśli to możliwe, więcej odpoczywać.

Wystąpienie obfitego krwawienia/miesiączki świadczy o niepowodzeniu.

W czasie całej procedury mogą wystąpić powikłania lub inne niespodziewane sytuacje. Ich ryzyko nie jest duże. Należy jednak mieć świadomość zagrożeń, jakie mogą wystąpić na poszczególnych etapach programu:

 • zespół hiperstymulacji jajników, świadczy o nadmiernej reakcji pacjentki na stymulację. Może przebiegać z bardzo różnym nasileniem. Do najczęstszych objawów należą: ból brzucha, powiększenie się jego obwodu, nudności, wymioty, zaburzenia oddychania, zmniejszona ilość oddawanego moczu, wzrost wagi. Dotyczy to głównie kobiet, u których pobrano powyżej 20 komórek
 • krwawienie do jamy brzusznej po punkcji zdarza się bardzo rzadko, poniżej 0,5% przypadków. Wymaga jednak wnikliwej obserwacji, a czasami zabiegu operacyjnego. Objawy to silny, nasilający się ból brzucha, ból w okolicy podobojczykowej, osłabienie, omdlenia, niskie ciśnienie krwi, spadek wartości morfologii krwi

Po wystąpieniu objawów, któregoś z powikłań, należy niezwłocznie skontaktować się z Salve Medica, a jeśli nie jest to możliwe, to zgłosić się do najbliższego oddziału ginekologicznego.

Całodobowy numer 42 254 64 60/61

Procedura może spowodować:

 • ciążę wielopłodową – w przypadku transferu więcej niż jednego zarodka (dwa dopuszcza polskie prawo), ryzyko ciąży wielopłodowej (częstsze poronienie, poród przedwczesny) wynosi około 20%. Zalecany jest transfer jednego zarodka i jest porównywalny z ryzykiem poronienia w populacji kobiet w tym samym wieku, które zaszły w ciążę naturalnie
 • ciążę pozamaciczną – ryzyko wystąpienia jest niewielkie poniżej 1%
 • wady płodu – ryzyko jest zbliżone do dzieci poczętych naturalnie, może być związane z wiekiem kobiety.

Po 13-14 dniach powinno być wykonane oznaczenie poziomu βHCG we krwi, w przypadku transferu zarodków 2-3 dniowych lub 11-12 dni po podaniu blastocysty. Po 14-15 dniach od embriotransferu należy skontaktować się z embriologiem i poinformować o wyniku testu (bez względu na jego wynik).

Umów wizytę telefonicznie
42 254 64 00
Umów się internetowo
rejestracja on-line