Wizyta pediatryczna bilansowa POZ
Opis usługi
Pediatra kontroluje stan zdrowia i prawidłowy rozwój małoletnich pacjentów przeprowadzając okresowe kontrole bilansowe. Jest to dobry moment, by porozmawiać ze specjalistą o swoich obawach i wątpliwościach związanych z rozwojem lub zachowaniem swojego dziecka.
Bilans 2-latka:
Bilans zostaje przeprowadzony po 2 urodzinach dziecka, ale przed skończeniem przez nie 2 lat i 3 miesięcy. Lekarz może zapytać Cię, czy maluch potrafi sprawnie chodzić, biegać, skakać, jak i ile mówi i czy sygnalizuje już swoje potrzeby fizjologiczne. Podczas badania mały pacjent powinien być zdrowy. Pediatra ocenia ogólny stan zdrowia dziecka w oparciu o badania:
- pomiaru wagi i wzrostu - wyniki porównywane są z siatkami centylowymi, które pozwalają określić, czy dziecko ma prawidłową masę ciała w stosunku do wzrostu,
- wzroku,
- słuchu,
- postawy i proporcji ciała,
- stanu uzębienia,
- umiejętności motorycznych,
- rozwoju poznawczego.
Bilans 4-latka:
Podczas spotkania pediatra ocenia rozwój fizyczny, psychomotoryczny i społeczny małego pacjenta. Sprawdza, czy wszystkie szczepienia zostały wykonane zgodnie z kalendarzem szczepień. Zada Ci pytania dotyczące umiejętności motorycznych, manualnych i komunikacyjnych. W celu oceny zdrowia i prawidłowego rozwoju zostaną wykonane badania:
- pomiaru wagi i wzrostu.
- pomiaru ciśnienia,
- wzroku,
- słuchu,
- postawy pod kątem skoliozy (bocznego skrzywienia kręgosłupa), a także ustawienia kończyn dolnych i kształtu stóp.
Bilans 6-latka:
Bilans sześciolatka ma na celu ocenę ogólnego stanu zdrowia dziecka, ale i jego gotowość szkolną, dlatego powinien być wykonany przed pójściem dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Pediatra wykona badania:
- pomiaru wagi i wzrostu,
- pomiaru ciśnienia,
- wzroku,
- słuchu,
- stanu uzębienia i jamy ustnej,
- postawy pod kątem skoliozy, koślawości kolan i płaskostopia.
Bilans 10-latka:
Celem spotkania jest ocena zmian jakie zaszły w organizmie dziecka w pierwszych latach szkoły i diagnoza jego umiejętności przystosowania się do metod kształcenia i funkcjonowania w grupie rówieśniczej. Pediatra przeprowadzi wywiad na temat zachowań zdrowotnych dziecka i czynnikach ryzyka, jego sytuacji szkolnej i rodzinnej, a także ewentualnych problemów z zachowaniem, koncentracją czy wyrażaniem emocji. Wykona badania:
- pomiaru wagi i wzrostu,
- pomiaru ciśnienia,
- wzroku,
- słuchu,
- postawy – 10 lat to wiek intensywnego wzrostu, podczas którego ujawnić się wady postawy negatywnie wpływające na dalszy rozwój dziecka.
Bilans 13/14-latka:
To bardzo ważne spotkanie ma na celu ocenę ogólnego stanu zdrowia i przebiegu dojrzewania płciowego. Jego istotnym elementem jest również wychwycenie ewentualnych przeciwwskazań do nauki wybranego zawodu w szkole ponadpodstawowej. Lekarz ustali czy w zachowaniu młodego pacjenta występują zachowania ryzykowne dla jego zdrowia, oceni też stan funkcjonowania psychospołecznego. Podczas spotkania pediatra przeprowadzi badania:
- pomiaru wagi i wzrostu,
- pomiaru ciśnienia tętniczego krwi,
- słuchu,
- wzroku,
- oceny postawy,
- stopnia rozwoju cech płciowych,
- gruczołu tarczycy,
- stanu uzębienia i jamy ustnej,
- oceny stanu skóry pod kontem trądziku.
Przygotuj się
Cennik
Nasz zespół
Najczęściej zadawane pytania
Wypełnij i złóż deklarację do lekarza rodzinnego, pediatry, pielęgniarki i położnej w naszym Punkcie Obsługi Pacjenta budynku A lub B.
Jeżeli masz Indywidualne Konto Pacjenta na pacjent.gov.pl możesz po zalogowaniu wypełnić deklarację on-line wpisując w nazwie świdczeniodawcy: Salve Medica Sp. z o.o. S.K., i w adresie siedziby: ul. Szparagowa 10, 91-211 Łódź
Każda osoba uprawniona do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej może mienić lekarza rodzinnego, pielęgniarkę i położną 2 razy do roku.
W Salve Medica możesz nabyć szczepionki:
- 5 w 1 (błonica, tężec, krztusiec, polio, Hib),
- 6 w 1 (błonica, tężec, krztusiec, polio, Hib, WZW B),
- przeciw ospie wietrznej,
- przeciw WZW typu A,
- przeciw meningokokom,
- przeciw biegunce rotawirusowej,
- sezonową przeciw grypie.
Wizyta bilansowa u naszego pediatry trwa 15 - 20 minut.
Nie, dziecku poniżej 4. roku nie należy zakładać maseczki ochronnej na wizytę lekarską.