Wkładka domaciczna

Opis usługi

Wkładka domaciczna, nazywana potocznie spiralą, jest środkiem antykoncepcyjnym umieszczanym wewnątrz macicy. Zalecana jest szczególnie kobietom, które nie mogą lub nie chcą stosować hormonalnych metod antykoncepcji. Wkładka jest zbudowana z plastiku z dodatkiem metali szlachetnych, mierzy kilka centymetrów, a kształtem przypomina literę T.

Rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych:

 • Niehormonalna – wywołuje swoisty stan zapalny, który oddziałuje na plemniki, komórki jajowe i śluzówkę macicy, uniemożliwiając zapłodnienie. Nie zaburza naturalnego cyklu, więc każdego miesiąca występują krwawienia menstruacyjne. Wkładkę usuwa się po około 5 latach (w zależności od zaleceń producenta).
 • Hormonalna – ma wbudowany zbiornik, z którego stopniowo uwalniane są hormony. Mimo, że ich stężenie jest niskie, powodują one zmianę gęstości śluzu ograniczając plemnikom możliwość przemieszczania się. Działanie antykoncepcyjne wkładek hormonalnych utrzymuje się od 3 do 5 lat, w zależności od producenta. Lekarz może zaproponować ją również leczniczo Pacjentkom, które cierpią z powodu bardzo obfitych krwawień menstruacyjnych. Przykładowe wkładki wewnątrzmaciczne zakładane przez naszych ginekologów to np. wkładka hormonalna Kyleena oraz wkładka hormonalna Mirena.

Kiedy zdecydować się na wkładkę domaciczną

Tę formę antykoncepcji lekarze zalecają przede wszystkim kobietom, które już rodziły i potrzebują długotrwałego zabezpieczenia. Jest to metoda, którą powinny wybrać Pacjentki z przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej mające:  zakrzepicę żylno-tętniczą, choroby wątroby, nadciśnienie tętnicze lub powyżej 35 roku życia palące tytoń.

Jak przebiega wizyta z założeniem wkładki domacicznej

Zabieg założenia wkładek wykonywany jest najczęściej w trakcie miesiączki, chyba że kobieta decyduje się na ten rodzaj antykoncepcji przed powrotem naturalnego cyklu - po porodzie. Wkładka domaciczna może być założona od trzeciego tygodnia po rozwiązaniu.

Lekarz najpierw wykonuje badanie ginekologiczne, a następnie zakłada wkładkę. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, może się wiązać jedynie z niewielkim dyskomfortem.

W ciągu kilku tygodni od założenia wkładki przeprowadzane jest badanie kontrolne, które należy powtarzać co rok.

Przygotuj się

W dniu badania

Zadbaj o higienę miejsc intymnych.

Zabierz dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość .

Więcej o usłudze

Przeciwwskazaniami do zabiegu założenia wkładki domacicznej są:

 • ostre stany zapalne miejsc intymnych,
 • przewlekłe nawracające zapalenie przydatków,
 • krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,
 • zaistniała ciąża lub podejrzenie ciąży,
 • wielokrotne poronienia,
 • uczulenie na składniki wkładki,
 • zmniejszona odporność (np. AIDS),
 • przebyte bakteryjne zapalenie wsierdzia,
 • niedokrwistość i nie dobór żelaza w organizmie (w przypadku wkładki niehormonalnej),
 • ciąża pozamaciczna w przeszłości (względnie),
 • nieprawidłowości w budowie macicy (względnie),
 • nadżerka szyjki macicy (względnie).

Cennik

Nasz zespół

lek. spec. Bogna Sobkiewicz
lek. spec.
Ginekologia, Położnictwo, Ginekologia Estetyczna
lek. spec. Edyta Chmielowska
lek. spec.
Ginekologia, Położnictwo
dr n. med. Karolina Garnysz
dr n. med.
ginekologia, ginekologia dziecięca, położnictwo
dr n. med. Witold Kłosiński
dr n. med.
Ginekologia, położnictwo, endokrynologia ginekologiczna i rozrodczości

Najczęściej zadawane pytania

Zabieg z przygotowaniem trwa około 10 minut.

Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak